За поредна година в началото на октомври училищният звънец прозвуча в българското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул. То е част от мрежата от неделни училища, които предлагат образование по български език, история, география и други предмети на децата на сънародниците ни зад граница.
Поради пандемията от Covid-19 засега обучението ще се води дистанционно, каза директорът на училището Невин Даудова пред Радио България, но изрази надежда учители и ученици да имат възможност пак да общуват лице в лице.
Школото в Истанбул е създадено преди шест години, благодарение на съвместните усилия на генералното консулство на България в Истанбул и Фондацията на българските православни църкви в Турция (юридическото лице, което управлява недвижимите имоти, наследство от Българската Екзархия, закупени със средствата на българските общности в Османската империя и Турция).
През 2015 г. училището започва със 17 ученици, а днес броят им вече е удвоен. Поради малкия брой възпитаницив една и съща възраст, класовете са смесени. Училището обаче е добрe подсигурено с учебници и пособия, посочи директорката Невин Даудова. Материали предоставят както българското Министерство на образованието, така и други училища от България, когато гостуват в Истанбул. „В това отношение не изпитваме никакви трудности“, категорична бе г-жа Даудова и допълни, че учители и ученици активно използват и електронни учебници и платформи за обучение.
В училището стремежа за знания разпалват 6 сърцати учителки – 3 от които учат децата на български език и литература, история и география и по един преподавател по фолклор и народни танци, музика и рисуване.
Децата жертват един от почивните си дни - неделя - за да посещават занятия. Въпреки това обаче те идват с голямо желание в неделното училище, подчерта Невин Даудова. За това допринася и местоположението на училището. Учебните занятия се провеждат в сградата на българската Екзархия в модерния, оживен и централен истанбулски квартал „Шишли“. Тези помещения са до красивата историческа сграда на Екзархията и децата могат да позват и добре поддържания и озеленен двор - лукс, който не се среща твърде често в многолюдния турски град.
Учениците, които са се записали в училището, са основно от три групи. Някои са деца на български дипломати или други български граждани, работещи в Истанбул. Друга група са децата от смесени бракове, а третата - деца на изселници от България в Турция. Въпреки това обаче те имат голямо желание да поддържат връзката си с езика жива и да го използват в бъдеще.
Въпреки че училището е започнало работа сравнително скоро, то вече има своите постижения. Учениците редовно участват в различни училищни конкурси, а някои печелят и отличия на тях. Неделното училище "Св. св. Кирил и Методий" често е домакин на тържества и други прояви, сред които представяния на книги, концерти и пр. Няма национален или учебен празник, който училището да не е отбелязало с тържества и програми. Но най-вълнуващи за учители и ученици, а и за цялата българска общност в Истанбул, са честванията на Деня на будителите /1 ноември/, 24 май и началото на учебната година.
Снимки: Мариян Карагьозов
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим за новите технологии и ролята им в ежедневието на XXI век, след това ще отдадем заслуженото на..
Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика и борбата с климатичните промени. Партньори на събитието бяха Френският полярен институт..
В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще бъдат предимно между 0° и 5°, в София – около 1°, а максималните –..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим..
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври...