Расте броят на българите, които са се установили в чужбина временно, или пък са поели по дългия път на интеграцията в чужда държава. Преди 17 години своя съдбовен избор е направила и поетесата от гр. Русе Татяна Даскалова. Тя се отправя към Великобритания, изкушена от възможността да научи повече за чуждия свят и западната култура. Като дипломиран журналист, Татяна прилага комуникационните си умения и в работата си на Острова. Там създава своя фирма за помощ в домакинството и така помага на десетки българки да получат легална работа. Едновременно с това работи като детегледачка към английска компания в Лондон, което и дава възможност да опознава различни хора и култури в космополитния град.
Силно я впечатлява реакцията на едно малко английско момиче. Когато му показала снимка на българка, облечена в народна носия, детето с възхищение попитало, дали жената на снимката е истинска принцеса. Това очаровало Татяна. Тя споделя, че е изживяла много подобни мигове на гордост от това, че е българка.
Аз не смятам, че излизането на Англия от ЕС е нещо необходимо, което ще ни даде повече комфорт. Но държавата е независима, тя даде шанс на хората да направят своя избор и сега се съобразява с него. Това, което винаги ми е харесвало тук е позитивното, оптимистично отношение към всичко, което се случва. Англичаните не се предават лесно, но и имат много строги правила, които те карат да се учиш, да си коректен към другите, да се трудиш и да не лъжеш никого - това са изконни ценности“.
Първата стихосбирка на Татяна Даскалова излезе в Лондон преди месеци и беше приета с голямо внимание от сънародниците ни там. В нея са включени 40 стихотворения под заглавие „До капилярите на любовта“. Най-общо темата е за дълбоките корени на любовта. Сред тези „капиляри“ Татяна вижда любими места, които е посещавала – Лондон, родното място на Джейн Остин в Англия, в Испания - пътят до Сантяго де Компостела, а също Варна и Бургас в България. „Мястото, където живея, ме зарежда с много идеи, мечтая да ги реализирам един ден, ако се върна в България“ – казва Татяна:
„В стихосбирката си имам две стихотворения, посветени на исторически места, като Свети Лорънс /на час път от Лондон/, където е живял и работил Джордж Бърнард Шоу. Много ме вдъхнови атмосферата, в която е писал книгите си. Англичаните много уважават и поддържат тези свои емблематични места. Влагат много средства, за да ги поддържат. Не казвам, че и в България не държим на тях, но винаги се огорчавам, когато съм в София и виждам къщата на любимия ми поет Пейо Яворов. Тя години наред се рушеше, а има и други красиви сгради, свързани с личности и исторически събития, които сме оставили да се рушат и няма как да ги покажем с гордост на света“.
Снимки: личен архив
Преживяваше в междинен свят, издигнат над дребнавостите на материята, ала с допусната до Божия промисъл душа. С прилепени до земята нозе отваряше сърцето си за птиците и слушаше с наслада гъшия хор. А в белотата на картона привиждаше лицата на велики..
След като посвещава 23 години от живота си на Кралския военноморски флот, британецът Дарен Картър решава да се уволни през 2013 г. Признава, че в продължение на години се е носил без посока през "бурните води на живота" - от работа..
Казва, че отдавна не се чувства чужденец в България. Тук е неговият дом, научил е българския и подобно на повечето ни сънародници се вълнува от политическата ситуация в страната. Но най-голямата му страст, това, което изпълва дните му със светлина..
"Преди да изобретя "Трапеца на смъртта", аз се наричах Лазар Добрич и така ме пишеха по афишите и програмите." Сеньорът на световното цирково изкуство..