Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актуалната Covid обстановка в България:

Не достигат медиците на първа линия

Снимка: БГНЕС

Сериозният недостиг на медици на първа линия е най-големият проблем, пред който е изправена здравната система в България, информира здравният министър Костадин Ангелов на брифинг на Националния оперативен щаб. “Всички са изморени, голяма част са заразени, болни, някои са и в реанимациите”, заяви той. По думите му, 1727 медици от началото на епидемията са засегнати от коронавируса.

Решението на кадровия недостиг в лечебните заведения министърът вижда в помощта на лекарите от доболничната и особено в специализираната медицинска помощ. Ще бъде потърсено съдействието и на медицинските университети и колежи - например студентите от VI курс на държавен стаж да помагат на лекарите.

Въпреки значителния ръст на заразените с Covid-19 у нас, запазваме 25-ото си място в Европа по заболеваемост, докато по смъртност сме отстъпили едно място и вече сме девети, съобщи държавният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Той каза още, че в последните две седмици в страната ни се наблюдава остра крива на нарастване на заболеваемостта, както и намаляване на възрастта на заразените. По показателя смъртност също има тенденция към покачване, макар и с по-ниски темпове.

До понеделник всички лечебни заведения на територията на София трябва да организират ковид зони и да прикрепят към тях необходимия медицински персонал. Подобна заповед е издал директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев, а здравният министър добави, че всички пълководци трябва да останат по местата си и забрани на директорите на болници да излизат в отпуск. Костадин Ангелов отново подчерта, че единствената възможност да се намали натиска върху здравната система е да спазваме противоепидемичните мерки.

"Ключовото тук е отстоянието”, заяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Той добави, че ако ходим сами на улицата или се разхождаме в парка, не е необходимо да носим маска. “Маска се слага, за да се пазим взаимно от човек, който е по-близо от метър и половина до нас. Спазено ли е това - няма нужда от маска, не е ли спазено, трябва маска”, подчерта той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София ще представи изкуство, спасено от войната в Украйна

На изложба в Националната галерия - Двореца в София от 11.10.2024 г. до 19.01.2025 г. ще бъдат представени движими културни ценности (49 живописни произведения), собственост на Националния художествен музей на Украйна в гр. Киев и на музеите в градовете..

публикувано на 21.08.24 в 13:37

Летните пожари и сушата изискват спешни действия от страна на институциите

Лятото на 2024 г. година ще бъде запомнено с продължилите близо два месеца горещини, опустошителни пожари и безводие, обхванало почти цялата страна. А според данните на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения, от..

публикувано на 21.08.24 в 12:20

2/3 от българите подкрепят демокрацията и членството в ЕС

20,8% от българите искат да живеят при авторитарна власт, други 10% са привърженици на комунизма, показва последното проучване на агенция "Алфа рисърч", поръчано от Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София. 64 на сто от запитаните подкрепят..

публикувано на 21.08.24 в 12:01