Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия въвежда ограничителни мерки за пътници от още три български области

До края на 2020 г. българите могат да напускат страната с изтекли лични документи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От 24 октомври Германия въвежда мерки спрямо пристигащите от нови три области на България - София-град, Разград и Сливен. От днес и трите са добавени в „Списъка на рисковите области“ на института „Робърт Кох“, в който вече присъстват Благоевград и Търговище, съобщава пресцентърът на Министерството на външните работи.

За всички, които пристигат в Германия от тези области или които през последните 14 дни са имали престой в „рискова област“, е в сила задължителното изискване за тест за коронавирус. Той може да бъде направен и извън Германия, но в рамките на 48 часа преди влизане на германска територия.

Само наличието на отрицателен тест  е основание за освобождаване от 14-дневна домашна карантина. Карантина не се прилага за пътували транзит през „рисков район“.

Същевременно стана ясно, че до края на годината Германия разрешава на чужденци, чиито паспорти и лични карти са с изтекъл срок на валидност, да напуснат територията ѝ, когато държавата, издала документа, е обявила, че удължава срока на валидност, информира МВнР.

Във връзка с кризата от коронавируса през пролетта Германия обяви, че приема предложението да признава за валидни изтекли след 13 март 2020 г. български лични документи, с които сънародниците ни да могат да напускат страната на път за родината. Този срок изтича на 31 декември 2020 г., като след тази дата български граждани с изтекли лични документи няма да могат да пресичат германската държавна граница.

И трите български консулски служби в Германия – към посолството ни в Берлин, както и в генералните консулства във Франкфурт и в Мюнхен приемат документи за подновяване на изтекли български лични карти и задгранични паспорти, напомнят от МВнР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45

От 8 до 80-годишни ще "мерят сили" на Голямата диктовка "Пазител на българския език"

За 146-та си годишнина Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София кани 146 участници да се включат във второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език". Инициативата ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от..

публикувано на 12.05.25 в 10:05

Евродепутатът Емил Радев организира международна конференция срещу насилието над животни

Под надслов "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните" в София ще се проведе международна конференция, организирана от Емил Радев – евродепутат и зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в..

публикувано на 12.05.25 в 07:00