„Ако през септември, когато имахме най-слабото разпространение на коронавирус в Европа, бяха взети мерки да се носят маски на закрито, може би нещата сега нямаше да бъдат така драстични“, коментира в предаването “Неделя 150” на БНР проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Според него увеличените случаи на Covid-19 се дължат както на неспазването на противоепидемичните мерки, така и на застудяването и влажния въздух. „Сега и противогази да сложим, до 14 дни няма да имаме дори и тенденция за намаляване на случаите”, категоричен беше той.
Според специалиста мерките трябва да бъдат „дозирани“ така, че да се спазват. „Защото най-вредното са ненавременните и половинчати мерки”, коментира той. По думите му, ако през лятото хората са били убедени, че спазването им ще бъде в интерес на обществото и на държавата, е можело да съхраним икономиката, културата и нормалността на нашия живот. „Появиха се обаче противоречиви и взаимноизключващи се мнения на хора, които нищо не са прочели, но казващи – защо маски”, припомни Тодор Кантарджиев. Той каза още, че незнанието в обществото е било използвано от хора с недобри намерения, включително от негови колеги.
„В момента целта е процентно да се намали броя на тежките случаи и на общия брой на заразените, за да издържи системата на здравеопазването”, подчерта Тодор Кантарджиев. „Нещата са от пълно неглижиране до пълна паника. Обикновено заразяванията стават на сватби, кръщенета, събиране на много хора на закрито и при високи децибели на радостта, когато се говори на високо и се пее на ухо. Следващата седмица очаквам увеличаване на случаите”, обобщи той.
С историческа възстановка в столичния Северен парк беше отбелязана 147-ата годишнина от освобождението на София от османско владичество. 147 години от освобождението на София " Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни..
Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата “Как се пише” на Българското национално радио очаква отговори на този въпрос от своите слушатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите...
Столичната зоологическа градина се похвали с рекорден брой животни, родени през 2024 г. “ Нашата глутница от вълци се увеличи с девет млади вълчета. Роди ни се малка зебричка, антилопи от вида кана, няколко гривести козирогчета. Имахме попълнение и..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..