След пандемията, стратегическата ни цел в ЕС е да инвестираме с дългосрочни предпоставки за растеж на икономиката, каза вицепремиерът Томислав Дончев. Днес той представи онлайн, проект на Национален план за възстановяване и устойчивост на България.
Планът е разделен на четири основни стълба –„Иновативна България", „Зелена България“, „Свързана България“ и „Справедлива България“. Чрез него, България ще има достъп до безвъзмездно финансиране в размер на над 12 милиарда лева и до 9 милиарда лева достъп до заемен ресурс, ако държавата прецени, че има нужда от такъв. Планът не е отделна реалност, а част от целия пакет от мерки, фондове и документи, с които ще бъде постигнат ефектът, който търсим, каза вицепремиерът. Краен срок за изразходване на средствата от плана е 2026 година. Изискването е 2/3 от ресурса да е договорен и вкаран в изпълнение още през първите две години. Това означава много къси и конкретни периоди за разходване на средствата.
Планът за възстановяване и устойчивост е уникална възможност за огромни публични инвестиции, там където са най-необходими за България. Изпълнението на мерките предполага през следващите 6 години, всяка година да бъдат инвестирани поне 2 милиарда лева допълнително публичен ресурс, който би удвоил обема на публичните инвестиции в страната. Ако, разбира се, инвестиционните приоритети, цели и изпълнение на проектите, е организирано по най-добрия начин. Това е и шанс България да бъде по-подготвена за предизвикателствата на бъдещето – дигитализацията и зелената икономика. Дончев посочи, че от два месеца насам министерствата работят над 100 проекта, свързани с тези програми и припомни, че България е започнала работа по плана в аванс, още преди да бъде постигната сделката за него в средата на годината. Обсъждането им тепърва започва, защото планът е на цялото общество, подчерта вицепремиерът. Предвижда се по него да работят поне две правителства, а ефектите му ще са за десетилетия напред, обясни вицепремиерът.
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес Българското национално радио празнува своето 90-годишно познание, своя дълъг път, който тръгва в..
България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..