Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Т. Дончев: Националният план за справяне с кризата е на цялото общество

Снимка: БТА

След пандемията, стратегическата ни цел в ЕС е да инвестираме с дългосрочни предпоставки за растеж на икономиката, каза вицепремиерът Томислав Дончев. Днес той представи онлайн, проект на Национален план за възстановяване и устойчивост на България.

Планът е разделен на четири основни стълба –„Иновативна България", „Зелена България“, „Свързана България“ и „Справедлива България“. Чрез него, България ще има достъп до безвъзмездно финансиране в размер на над 12 милиарда лева и до 9 милиарда лева достъп до заемен ресурс, ако държавата прецени, че има нужда от такъв. Планът не е отделна реалност, а част от целия пакет от мерки, фондове и документи, с които ще бъде постигнат ефектът, който търсим, каза вицепремиерът. Краен срок за изразходване на средствата от плана е 2026 година. Изискването е 2/3 от ресурса да е договорен и вкаран в изпълнение още през първите две години. Това означава много къси и конкретни периоди за разходване на средствата.

Планът за възстановяване и устойчивост е уникална възможност за огромни публични инвестиции, там където са най-необходими за България. Изпълнението на мерките предполага през следващите 6 години, всяка година да бъдат инвестирани поне 2 милиарда лева допълнително публичен ресурс, който би удвоил обема на публичните инвестиции в страната. Ако, разбира се, инвестиционните приоритети, цели и изпълнение на проектите, е организирано по най-добрия начин.  Това е и шанс България да бъде по-подготвена за предизвикателствата на бъдещето – дигитализацията и зелената икономика. Дончев посочи, че от два месеца насам министерствата работят над 100 проекта, свързани с тези програми и припомни, че България е започнала работа по плана в аванс, още преди да бъде постигната сделката за него в средата на годината. Обсъждането им тепърва започва, защото планът е на цялото общество, подчерта вицепремиерът. Предвижда се по него да работят поне две правителства, а ефектите му ще са за десетилетия напред, обясни вицепремиерът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Парламентът реши, че само БПЦ е "православно" вероизповедание

Българската православна църква (БПЦ) е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с окончателните промени в Закона за вероизповеданията.  Поправката, че само БПЦ може да използва в..

публикувано на 31.01.25 в 16:08

Македонски творци отказаха да гостуват в София за честване на Гоце Делчев

Творците от Северна Македония, които са потвърдили участие в концерта за отбелязването на 153-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев, са отказали ангажимента, съобщава БТА. Преди повече от седмица актрисите Валентина Божиновска и Илина..

публикувано на 31.01.25 в 11:55
Бургаският мост - място за срещи и още нещо...

Български градове в надпревара за Европейска столица на културата 2032

През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...

публикувано на 31.01.25 в 11:25