Изборът на американците кой да застане начело страната сякаш измести, поне за малко, пандемията от коронавирус в световните новинарски емисии. Скоро всичко ще утихне и повечето хора ще признаят, че делникът им преминава както и преди – в работа. От тези хора е нашият сънародник Иван Иванов, който от дълги години развива свой бизнес в страната на неограничените възможности. Бизнесът му в Америка е свързан с професионало почистване на хотели и домове. А 2020г. той ще запомни с това, че Covid кризата многократно е увеличила работата и съответно печалбата му.
Парадоксално или не, но във време, в което много хора дори останаха без работа, Иван е работил извънредно, за да успее да изпълни възложените му поръчки. Този факт си обяснява със склонността на американците да подкрепят местния бизнес, особено в кризисен период като сегашния. Те масово предпочели да посещават родните си туристически обекти, вместо да прекарат почивката в чужбина. Така многомилионният туристически поток на САЩ запълнил хотелите в страната, а това неминуемо довело до много работа и рекордна печалба за Иван, на фона на предходните години. Съвсем естествено новите обстоятелства го изправили и пред нови трудности, най-вече с намирането на допълнителни работници, тъй като в Бостън, градът където живее, незаети работници няма. Намира решение на проблема, като помага на български студенти, да започнат работа като лятна бригада в САЩ.
Тази година сънародникът ни, който е от село Гроздьово, Варненска обл., намери възможност да се завърне в България. Освен за родния дом, тук той се грижи и за своята забележителна ботаническа градина, която непрекъснато разширява и обогатява. По този повод той е търсен събеседник от регионалната програма на БНР. По повод най-обсъжданата тема -за мерките срещу Covid кризата Иван Иванов споделя, че изискванията за безопасност се спазват много по-стриктно в САЩ, отколкото в България :
„В САЩ маската е задължителна и навън. Дори може да ви срещне американец и да ви каже че маската се носи не само до устата, а трябва да покрива и носа. Гумените ръкавици също са задължителни. Там нямахме такива стриктни мерки като КПП, не знам защо у нас забраниха разходките в парка даже. За да дойда в България си направих тест на стойност 160 долара. Видях случай на пътник, който се е качил на борда със симптоми, а чак след като кацне самолетът, се установява, че той е положителен. Чудя се защо един такъв човек въобще трябва да бъде допускан?”
Не можем да пропуснем да представим Иван Иванов и като създател на собствена ботаническа градина, където експериментира в отглеждането на субтропични плодни дървета и може би тя е единствената по рода си в България. Растенията започнал да засажда още през 90-те год на м.в. в двора на родната си къща. Нарекъл е мястото „Маргарита“, защото в света има голяма група цветя, дървета, храсти и кактуси, които се казват така.
„Ако включим всички видове растения, включително и тревистите, определено са хиляди видовете, които има в градината. Освен за посещение от туристи, градината има и научно-изследователска цел. Постоянно експрериментираме със субтропическите видове, как те се аклиматизират към по-студен климат. Всеки посетител тук се възхищава от градината, но най-силно впечатление прави видът на палмите. Това са типичните представители на южната флора. Но през есенния период, когато зреят цитросите, те са най-привлекателни. Почти никъде у нас не можеш да видиш зреещи цитрусови плодове насред поляната в градина. Лично за мен най-големият успех, който съм постигнал тук, е отглеждането на маслини пряко навън и някои вечнозелени растения, които не са характерни за нашия климат”.
Съставил: Герганa Манчева / по интервюта на БНР- „Хоризонт” и БНР-Варна/
Снимки: личен архив, Ботаническа Градина - Маргарита
De Là Trâp – това звучно име привлече вниманието на феновете на хип-хоп културата и у нас през настоящата година. Само за два месеца съвместният проект "333" с хитовия рапър 100 кила събира близо 1 милион гледания в една от мрежите за видео..
Макар и дошли с призванието да въздигнат нашия свят, избраните не само следвали предначертания им път, но и рискували да не разкрият докрай себе си заради святия за тях дълг към Отечеството. Сред тези възрожденски българи бил Христо Цокев, останал..
"Аз съм българче. Обичам наште планини зелени, българин да се наричам – първа радост е за мене" - гордо пише в Следосвобожденска България Патриархът на българската литература Иван Вазов. Днес, век по-късно, едно младо момиче, второ поколение българка..