Протест на граждани пред Министерството на здравеопазването провокира кратко напрежение в столицата през изминалата вечер. Причина за тяхното недоволство бяха мерките на правителството срещу пандемията, които те определят като неадекватни. В интервю за БНР лидерът на лявата формация АБВ Румен Петков, чиито представители подкрепиха гражданското недоволство, обясни, че целта на протеста е да представи пред обществото доказателства за безсилието и хаотичните действия на правителството в борбата с пандемията.
„Имаме аргументи за това и те са в кореспонденцията ни с Министерството на здравеопазването. Искахме от тях копие на водените протоколи от проведените заседания на Националния оперативен щаб, както сме ги искали и от самия щаб. Отговориха ни, че такава документация не се съхранява, тоест НОЩ нищо не е предлагал на правителството. Това е кореспонденция от края на май месец, но практиката продължава. Оказва се, че затварянето на хотели, училища, търговски обекти е решение на министъра на здравеопазването и на правителството, тъй като НОЩ не е предлагал нищо официално, или поне липсва документална следа за подобно нещо.”
Друг въпрос, поставен от партията, но останал без отговор е колко от официално обявените за починали от Covid-19, имат направена аутопсия, защото по този начин може с точност да бъде идентифицирана причината за дадена смърт.
Що се отнася до претовареността на болниците и невъзможността им да окажат адекватна помощ на всеки нуждаещ се, Петков е категоричен:
„Още в самото начало на пандемията говорихме, че трябва да се подготви инструкция за това кой пациент, кога да бъде хоспитализиран, но никой не обърна внимание. До ден днешен такава инструкция у нас няма, за разлика от почти всички европейски страни. Решението е субективно и всички тичат към болниците поради страха, който се налага от медиите. Неспособността на здравния министър да подготви такава инструкция е убийствена за нас като общество“.
Ценно време за реакция и подготовка на системата за втората вълна на пандемията е пропуснато от управляващите, смята лидерът на парламентарната опозиционна сила-БСП, Корнелия Нинова. В интервю за Националното радио тя посочи, че е необходим план за решаване на трупаните с години проблеми в системата на здравеопазването и лявата партия вече има такъв с 4 предложения.
„Първото е да поставим човека в центъра на системата. Да се приеме за здравноосигурените лица да има гарантиран 24-часов достъп до безплатно и навременно медицинско обслужване. За неосигурените здравно да има базов пакет от медицински услуги, които да се заплащат от държавата.”
Сходство в позициите на АБВ и БСП има в настояването им да бъде премахнат търговският статут на болниците, като това на БСП предвижда, парите от здравните вноски да се плащат на онези, които променят статута си. Частните болници от своя страна, имат право да останат търговски дружества.
Друго предложение на БСП е и намаляването на ДДС върху лекарствата на 9%.
„Всеки българин има нужда от това. При това имаме гаранция, че намаляването на ДДС ще доведе и до намаляване на цената на лекарствата, за разлика от други стоки, където търговците могат да спекулират, защото цената на лекарствата е регулирана.”
Редактор: Йоан Колев
Снимки: архив, БГНЕС
Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..
Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..
По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход. Румъния е подкрепила..
В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст..
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през..