Огромен древен култов комплекс от скални форми в Източните Родопи от десетилетия неудържимо привлича изследователи и туристи. Местните го наричат Глухите камъни. Това са над 500 ниши, изсечени в скалите по течението на река Арда. Можете да ги видите на площ над 1 квадратен километър. Откриват ги чешките братя Херман и Карел Шкорпил в началото на ХХ век, но за учените те „проговарят“ едва през 2008 г.
Какво разкриват археологическите проучвания на това мистично място? Защо то е наречено Глухите камъни? Отговори на тези въпроси дава в интервю за „Радио България“ дългогодишният изследовател на комплекса доц. Георги Нехризов. Чуйте го в публикацията „Глухите камъни нашепват…” от колекцията на Радио България.
Съставил: Миглена Иванова
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..