83.8 % от българските граждани не са съгласни България да подкрепи Република Северна Македония за членство в Европейския съюз без условия, показва национално представително проучване на агенция „Алфа Рисърч“. Допитването е направено с цел да регистрира нагласите на българите относно позицията на България преди започването на преговори на Република Северна Македония с Европейския съюз.
Налице е сериозно влошаване на образа на Северна Македония сред българските граждани, сочи анализът на резултатите. Ако допреди десетина години тя се смяташе за една от най-близките и добросъседски настроени към нас държави на Балканите, в момента едва 21.9% от пълнолетните българи я определят като такава. Двойно повече са хората, които смятат за най-доброжелателна от нашите съседи Румъния (41.5%), следвана от Гърция (37.1%). Третото място, но с доста по-нисък дял (23%),се заема от Турция. 22% смятат за близка и доброжелателна Сърбия и на последно място – с 21.9% се нарежда Северна Македония.
По отношение на основния политически въпрос – каква трябва да е принципната позиция на България относно започването на преговори на Северна Македония за членство в ЕС – общественото мнение е изключително категорично. 83.8% не са съгласни България да подкрепи Република Северна Македония за членство в ЕС, докато не бъде постигнато съгласие относно факти от историческото минало на България. Едва 10.2% от запитаните смятат, че България трябва безусловно да подкрепи югозападната си съседка, въпреки нейното отношение към факти от нашето историческо минало. 5.9% нямат мнение по въпроса.
По основните спорни въпроси, които България поставя и като изисквания пред Северна Македония, за да даде съгласие за началото на преговорите ѝ с ЕС, българското обществено е склонно на компромис - без да се жертва историческото минало, но и без крайно радикални позиции.
54.1% подкрепят страната ни да признае съвременната македонската идентичност, ако Северна Македония признае, че в началото на ХХ в. огромната част от населението й се самоопределя като българско, а изграждането на нова "македонска национална идентичност“ започва след 1944 г. 29.5% застъпват по-крайната позиция, че България изобщо не бива да признава съществуването на съвременна македонска идентичност, а 6% са на противоположното мнение - за безусловното ѝ признаване.
По отношение на езиковите спорове, 42.4% от анкетираните смятат, че България трябва да признае съществуването на македонски език, но само ако Република Северна Македония признае съответно, че този език е започнал да се създава през 1944 г. на база на западните български диалекти. По-висок е обаче процентът - 45.5 % на онези, които смятат, че страната ни не трябва да признава съществуването на отделен македонски език. 4.5 % са за безусловното му признаване.
Общият извод, който анализаторите от „Алфа Рисърч“ правят е, че българското обществено мнение не споделя претенции или негативизъм към самоопределението на съвременната македонска държава и подкрепя нейния европейски път. Същевременно, то е много негативно настроено към подмяната на исторически факти, манипулативното формиране на антибългарски настроения и на тази база – изостряне на отношенията между двете страни. Макар и да са налице някои по-радикални настроения относно езика и идентичността на гражданите на Северна Македония, мнозинството българи подкрепят намирането на компромис. Много слаба е обаче подкрепата за безусловната „зелена светлина“ пред членство на Северна Македония в ЕС, без да са изчистени ключови спорни въпроси.
Съставил: Красимир Мартинов
5768 граждани на трети страни са направили опит да влязат в страната през месец октомври т.г., което е намаление с 52,6% в сравнение със същия месец на 2023 г. (12 174 души). Задържаните за месеца мигранти са 841, от които 168 на вход, 200 на изход..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на насилието над жени пред столичната Съдебна палата. Целта е да се привлече вниманието на обществото и..
В понеделник ще бъде предимно слънчево, следобед ще има разкъсана висока облачност. Очаква ни почти тихо време. Минималните температури ще бъдат предимно между минус 3° и 2°, малко по-ниски в котловините от Западна България, в София – около минус 4°...
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..