Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Позлатеният купол на Пантеона на възрожденците в Русе грее с 23,75 карата

Снимка: Радио Шумен

Една от емблемите на Русе – известен като най-европейският и красив български град, посреща гостите си с обновен златен купол. Става дума за Пантеона на възрожденците, разположен в сърцето на крайдунавския град. Културната забележителност бе наскоро ремонтирана със средства от проект по трансгранично сътрудничество със съседна Румъния. За целта бяха усвоени над 2,7 млн. евро. Част от средствата бяха използвани и за ремонт на старата крепост в отсрещния румънски град Гюргево.

Пантеонът на възрожденците в Русе представлява храм-костница на 453-ма радетели на българското национално Възраждане и видни участници във войните. Уникалната сграда е построена на мястото на старото градско гробище, като около нея е обособен и красив парк. Паметникът е открит на 28 февруари 1978 г. по случай 100-годишнината от Освобождението на България от османско владичество.

Най-впечатляваща е подмяната на позлатата на купола с площ от общо 155 квадратни метра. Покриването му продължи повече от месец, като за целта е използвано злато от 23,7 карата. По проекта е освежен и паркът около националния храм-костница, почистени са и буквите, с които са изписани имената на над 400 радетели на българското Възраждане. В сградата е оформен и експозиционен коридор.

Предстои изграждането на нов трансграничен туристически маршрут, който ще представи културно-историческите забележителности на двата дунавски града – Русе и Гюргево. За целта се предвижда създаването на атрактивен сайт в помощ на любознателните пътешественици.

Съставил: Венета Николова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15
Снимка: Българска православна църковна община „Свети Седмочисленици“ в Рим

Отец Иван от Рим: Българите посрещат с изключителна духовна радост светлия празник 24 май

Най-голямото честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, извън пределите на България по традиция се провежда в Рим. Всяка година в навечерието на празника във..

публикувано на 22.05.24 в 15:40

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10