Всяка година, на 21 ноември Църквата отбелязва Въведение Богородично. Това е един от дванайсетте големи християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква.
С решение на Светия синод на БПЦ от 1929 година Въведение Богородично в България се празнува и като Ден на християнското семейство и на православната учаща се младеж. Честването му съвпада с Рождественския пост, когато отваряме душите и сърцата си за добрите дела и за Божията благословия над дома и семейството ни.
На този ден, в края на службите в православните храмове, вярващите приемат Свето причастие, за да придобият сили за духовно спасение в борбата със злото – в себе си и в света. Семейното ходене на църква на този ден символизира и влизането в храма на тригодишната Мария, бъдещата Божия майка. То напомня на родителите за духовните им задължения към децата.
В православните традиции на българина семейството е свято. То дава първите познания за Бога и за православните християнски добродетели, на които векове се е крепял българският род. За разлика от други вероизповедания, в Православието бракът се счита за нещо като малка семейна църква, подчинена на Христовата.
След ходенето на църква, семейството се събира около трапезата, която винаги е била символ на здравата семейна връзка. Масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома. С едно съвременно българско християнско семейство ви срещаме в публикация от колекцията на Радио България - Въведение Богородично – Ден на християнското семейство.
В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..