На 25 ноември целият свят отбелязва Международния ден за премахване на насилието над жени. Датата е определена от Генералната асамблея на Общото събрание на ООН през декември 1999 г. Тогава Световната организация подканва правителствата, международните и неправителствените организации да предприемат дейности, насочени към повишаване информираността на обществеността по проблема.
В България Международният ден за премахване на насилието над жени ще бъде отбелязан с поредица от инициативи в продължение на 16 дни, до 10 декември, когато е Денят на човешки права (също учреден от ООН). Организатор е екипът на Българския фонд за жените. Първото събитие е днес, 25 ноември, от 18:30 ч., когато ще се състои онлайн премиера на първия по рода си албум „Вечните хитове на България“. Заглавията, включени в него са на някои от най-обичаните български поп и рок песни – „Моето мъжко момиче“, „Болката отляво“, „Да те жадувам“, „Богатство“... Но всъщност музика няма, заглавието е подвеждащо, затова пък със сигурност провокира интерес.
„Единадесетте „хита“ звучат така, както ги чуват милиони български жени и както никога не са звучали по радиото например. Това са монолози на насилници към жени – техни жертви. Изпълняват актьори, но думите са автентични. Това са изкази на унижение и подигравка към жените, които показват как любовта понякога се изражда в агресия. Текстовете описват дословно случаи на различни видове насилие. За съжаление, в тях е възможно всеки да разпознае свои близки и познати“ – сподели Гергана Куцева, представител на БФЖ. В специално събитие във фейсбук страницата на организацията ще бъдат публикувани записите, достъпни за онлайн слушане, а впоследствие ще бъде издадена винилова плоча.
Мисията на този проект е да напомни мрачната статистика – на всеки две седмици по една жена е убивана, докато слуша едно от тези или подобни словоизлияния. Всяка година над 1 000 000 български жени от всички възрасти са обект на насилие. Всяка година десетки българки са убивани от техни настоящи или бивши съпрузи или партньори и от пандемията, наречена насилие над жени.
От Българския фонд на жените искат да обърнат общественото внимание и към друг тревожен факт – случаите на насилие над жени често биват омаловажавани, премълчавани и дори толерирани. Дали е въпрос на манталитет, възпитание или най-обикновена липса на емпатия? Каквато и да е причината, тя вероятно би могла да бъде преодоляна с волята и усилията на всички нас.
Снимки: БГНЕС и bgfundforwomen.org
Най-високото виенско колело в страната ни ще се извисява над Плевен, съобщи областният управител Николай Абрашев. Съоръжението ще бъде построено в многофункционален комплекс близо до парк “Кайлъка”. “ В проекта е предвидено да бъде изградено виенско..
Втора поредна вечер пред Народния театър "Иван Вазов" имаше протести, но този път не се стигна до физически сблъсъци. Поводът отново беше постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу. Служебният вътрешен..
Град Елена, област Велико Търново, посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии ще демонстрират в съботния и неделния ден кулинарното си изкуство, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Повече от 1500 еленски..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на неделните ни училища "Св. Св...
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..