Не един или два български градове са съхранили непокътнат духа от епохата на Възраждането. Благоевград е един от тях. Достатъчно е да се разходите в старата му част, за да се пренесете поне 150 години назад във времето. Кварталът „Вароша“ датира от XVIII век. По това време той е единствената махала с християнско население в града. Първоначално „Вароша“ се застроява със схлупени едноетажни селски постройки.
Красивите възрожденски къщи, които са симетрични и силно повлияни от градската архитектура, се появяват чак през XIXв.. Там живеят най-добрите учители и изявени дейци на културата от региона, които участват активно в революционните ни борби за национално освобождение.
Днес „Вароша“ е най-посещаваното място в целия регион. Разхождайки се по тесните калдъръмени улички на стария благоевградски квартал, човек е обгърнат от идилията на отминали времена.Тук се намират регионалният исторически музей, галерии и занаятчийски работилници, както и черквата "Въведение Богородично". Тя е строена през 1844г., а заради изключителните качества на стенописите и иконостаса, дело на прочути майстори от Банската художествена школа, храмът е обявен за национален паметник на културата.
Още за запазената архитектура и самобитната атмосфера на южния български град ще научите от материала „Архитектурен комплекс Вароша – най-старият квартал на Благоевград“ – от колекцията на Радио България.
Съставил : Венета Николова
С парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете паметта на жертвите нарежима. В текста се припомня, че преди 80 години, на 1 февруари 1945 г., Народният..
С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи, граждани и еврейски организации, България се присъединява към отбелязването на Международният ден в..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е посветен на жените, които помагали на младите невести при раждането – бабите. Обичаят е..