Пъстри костюми, завладяваща музика, кръшни хора и мелодични песни предизвикващи вулкан от емоции…
Българските темпераментни хора, най-често в неравноделни ритми, са неотменна част от визитката на нашата страна зад граници. А изявите на фолклорните ни ансамбли буквално взривяват всяка публика и редовно отнасят първите призове на международни фолклорни фестивали.
Българските народни танци са невероятно красиво и самобитно изкуство. И всеки регион в страната си има своите собствени хора със съответните сложни стъпки и хореография. Затова България е разделена няколко етнографски области, всяка от които се отличава не само с носите и традициите си, но и със зрелищните си танци. Да не говорим, че едно и също хоро се играе по различен начин в две съседни села.
Цялото това богатство от ритми, багри и емоции се поддържа живо и в наши дни. И дори се развива от различните танцови школи в страната, а и в чужбина! В тези самодейни фолклорни групи, сложните стъпки и фигури на родните хора се усвояват с ентусиазъм, както нашенци, така и от чужденците, подвластни на магията на българските ритми.
Още за красотата на нашите хора ще научите от материала „Магията на народните танци запленява все повече млади хора“ от колекцията на Радио България.
Съставил : Венета Николова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..