Спадът на парите, които мигрантите изпращат в родината си, ще има разрушително въздействие в редица страни от региона на Източна Европа и Централна Азия, прогнозира Световната банка. Експертите предвиждат намаление от 16% на изпращаните от чужбина пари, което ще доведе до свиване на потреблението в тези държави. България е посочена на пета позиция сред държавите в региона по обем на постъпленията от емигранти. Спopeд oцeнĸaтa ĸъм ĸpaя нa дeĸeмвpи сумата няма да нaдxвъpля 2,1 милиapдa дoлapa, което е с 200 милиoнa по-малко от 2019 г.
На базата на данни от Българската народна банка, икономистът Георги Ангелов прави изчисление, че до момента емигранските средства са около 60% по-малко. В интервю за БНТ той уточни, че има голяма разлика между сумите, дошли от постоянните емигранти и тези от сезонните работници. При първата категория той отчита спад от над 90% през пролетта, като до момента няма почти никакво възстановяване. И ако в нормална година парите, пристигнали в страната ни от тези българи са около 100 милиона евро месечно, то сега постъпват малко над 10 милиона евро на месец.
Друга е ситуацията със средствата от сезонна заетост , т.е. от хората, които работят временно в други държави, водачи на ТИР-ове и др. „При тях също имаше голям срив през пролетта, но в последните 1-2 месеца се наблюдава значително възстановяване”- каза икономистът и посочи конкретни суми – 20 млн. Евро месечно са влизали в страната при първия локдаун през пролетта, а сега тези средства достигат 60 милиона евро на месец.
Данните за бързо наваксване се потвърждават и със статистиката за пътуващите в чужбина българи – през август и септември половин милион души месечно са пътували в чужбина.
Емигрантските пари оказват сериозно влияние върху потреблението в България, което беше силно ударено през пролетта. „Имаше 20 % спад от април до юни и 1/3 от него се обяснява с намаляването на средствата от емигрантите”- поясни Георги Ангелов. През лятото на настоящата година обаче е отчетена тенденция на бързо възстановяване.
Предстоящият втори частичен локдаун в България, както и тези в много европейски държави кара експертите да прогнозират тежка зима. Надеждите са насочени към пролетта, когато се очаква да има намаляване на заболеваемостта и ново раздвижване на икономиките.
Редактор: Е. Каркаланова
Снимки: архив, БГНЕС
Коалицията "Продължаваме промяната"-"Демократична България", която се нареди втора на парламентарните избори на 27 октомври, прие поканата за среща, отправена от първата сила - ГЕРБ-СДС. "След седем парламентарни избора диалогът между първите две..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват представени в политическия живот. Нейни лидери са политическият и икономически анализатор Кузман Илиев и..
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на единствената българска АЕЦ - "Козлодуй". След проверка от ядрения ни регулатор в 10:07 ч. блокът е включен в електроенергийната система на страната. Освен извършения ремонт с цел повишаване на..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..