През последните дни в социалните мрежи се появи нов видеоклип – на песента „Мърфи“. Избрахме да го представим заради свежата фантазия и интересни режисьорски решения, както и младежкия поглед към житейски теми, стари като света – романтично влюбване, раздяла, внезапен спомен след години и осъзнаване, че любовта и този човек уж от миналото са останали незабравени и вероятно – незабравими.
Песента се ражда през миналата учебна година. Всичко започва от задача по сценична реч за студентите в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Разделени на групи, те трябва да подготвят проект върху творчеството на български поети. В една от групите работят заедно Елеонора Иванова – актриса в клипа, Теодор Кисьов – автор на музиката и аранжимента, както и Жаклин Даскалова – съавтор в създаването на текста и музиката и изпълнител на песента „Мърфи“.
За Радио България младата дама разказва: „Тогава избрах поемата „Тавански спомен“ от Валери Петров. Оказа се, че не сме подбрали точния текст спрямо поставената задача и се наложи да потърсим друг автор. Но толкова се влюбих в поезията на Валери Петров, в ритмиката на прекрасните му стихове, в самата поема, че се роди песента „Мърфи“.“
Интересно е да споменем, че „Тавански спомен“ на Валери Петров е поема от седем части. Жаклин избира откъс, който разказва за първите любовни трепети:
„...биеше сърцето гръмко във гърдите
само като видех вашата врата,
саксофони свиреха, облаци хвърчаха
и тролеят движеше се помежду звездите...“
Текстът на припева, добавен от певицата, дава и заглавие на песента:
„Вчера, днес и утре също
играем против закона на Мърфи...“
От Жаклин научихме още, че замесените в създаването на песента в момента са студенти в четвърти курс, специалност актьорско майсторство за драматичен театър, в класа на проф. д-р Ивайло Христов. Освен театъра, те се опитват да развиват и музикалния си талант, а песента „Мърфи“ е един от първите им опити. Режисьори са Боян Фераджиев и Иван Иванов, в екипа са и Ирена Дойчева и Ванина Цандева, създали дизайна, както и още няколко млади творци. Клипът е заснет в каменна кариера близо до София. Останалото е талант, въображение и артистизъм.
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Звездна група и звезден изпълнител се събраха, за да възродят песен, написана преди почти четвърт век. D2 и Графа записаха съвместната си песен "Колко си..