Изкуството борави с инструментите на хармонията или на провокацията, понякога и на двете. А в съвременното изкуството провокациите често добиват изкривени дори гротескни форми. Те привличат вниманието, но не винаги могат да пробудят душата на човека, така както когато изкуството отразява красотата и хармонията в нашия свят. Тези и други мисли навява творчеството на двама млади български художници, с които ви среща Радио България.
С вдъхновение от формите, цветовете и светлосенките в природата рисуват картините си Петя Пеева и Пламен Костов. Творбите им са като ефирен отпечатък на живата и неживата природа върху бялото платно. Още от пръв поглед долавяш живот, птицата е разперила криле, конят препуска с вятъра, зрелият плод сякаш е току-що нарязан и съблазнява окото със своята сладост. В разговор с художниците разбираме, че за да постигнат успехът, са им били нужди години на труд и надграждане на идеи, техники, житейски възгледи… „В момента в изобразителното изкуство няма конкретно нещо, което да е модерно. Всичко се използва, стига да е направено с мярка и талант “ – това казва Пламен Костов за артистичния си тандем с Петя Пеева. В началото на ноември т.г. те откриха първата си изложба в София, озаглавена „Заедно“, не само за да демонстрират творческия си тандем:
В творчеството ми няма конкретна тема. Това е животът като цяло. Много е лесно да виждаш тъмното, мрачното. Затова предпочитам да акцентирам на красотата. Рисуваме заедно, всяка картина минава през погледа на другия. Често се критикуваме, но и се подкрепяме. Работим и живеем повече от 15 години заедно. “
Петя и Пламен са завършили Великотърновския университет, специалност живопис. Техни картини могат да се видят на доста места в страната, предимно Велико Търново, Стара Загора, София, но също така и в Норвегия, Канада, Русия Гърция и на много още места.
„Не ни липсваше вдъхновение тази година на социална изолация. Когато сме сред природата, това ни вдъхновява и ни зарежда с идеи – казва Пламен Колев. – Предимно рисувам коне, но харесвам и птици, пейзажи, различните настроения, които носят. Имаме любими художници, които харесваме и следим в социалните мрежи. Аз съм израснал с картини на Левитан, на Айвазовски и мисля, че почти няма човек, който да не ги харесва. И сега има много добри руски автори, особено които рисуват с акварел, на които се възхищавам, макар аз да ползвам основно акрилни бои.
Роден съм в Русия, моята майка е от там, а баща ми е българин. Повечето време от живота си съм прекарал в България, но съм закърмен и с културата на руската страната. Свързвам я с моето детство, с едни прекрасни снежни зими, много приятели и колкото и странно да звучи, с много топлина. В България, като автор и художник най-много ме вълнува българското село, българския традиционен начин на живот. Харесвам обикновените възрастни хора, каруците, кокошките, къщите и всичко, характерно за бита. Аз съм живял в Мъглиж, който е малък град и тези неща са ми познати и мили. Това обичам да рисувам и с бита на село свързвам красивото около нас.”
Снимки: Facebook /Plamen Kostov - ART, sofia-art-galleries.com
Преживяваше в междинен свят, издигнат над дребнавостите на материята, ала с допусната до Божия промисъл душа. С прилепени до земята нозе отваряше сърцето си за птиците и слушаше с наслада гъшия хор. А в белотата на картона привиждаше лицата на велики..
След като посвещава 23 години от живота си на Кралския военноморски флот, британецът Дарен Картър решава да се уволни през 2013 г. Признава, че в продължение на години се е носил без посока през "бурните води на живота" - от работа..
Казва, че отдавна не се чувства чужденец в България. Тук е неговият дом, научил е българския и подобно на повечето ни сънародници се вълнува от политическата ситуация в страната. Но най-голямата му страст, това, което изпълва дните му със светлина..