Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приет е Националният план за ваксиниране срещу Covid-19

Снимка: БГНЕС

На заседание на Министерския съвет днес бе приет Национален план за ваксиниране срещу Covid-19. Това съобщи на брифинг министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. При изготвянето на плана са използвани препоръките на Световната здравна организация, съобразени с особеностите на българското здравеопазване. Той е отворен и за актуализация в зависимост от обстановката, посочи министър Ангелов.

Кой кога ще бъде ваксиниран?
Според плана първо ще бъдат поставени ваксини на медицинския персонал – лекари, зъболекари, специалисти по здравни грижи, магистър фармацевти и помощен персонал, а така също на служителите на МВР. В тази категория попадат около 243 600 лица.

Втората фаза
 на ваксинация ще обхване педагогически специалисти, потребители и персонал на социални институции и персонала на ферми за отглеждане на норки – около 112 080 души.

Третата фаза
 обхваща участващи в поддържането на функционирането на основни за обществения живот дейности, като например служители от структурите в системата на ВиК. 

В четвъртата фаза попадат възрастните хора от 65-годишна възраст нагоре и хората с хронични заболявания.

Петата фаза
 ще обхване уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с условията и начина им на живот.

Райониране
За целите на ваксинирането страната ще бъде разделена на 6 региона. Всеки един от тях има съответния отговорник - РЗИ, която ще извършва логистиката.
За Район 1 отговаря РЗИ- Враца, за район 2 – РЗИ-Велико Търново, за район 3 – РЗИ-Варна, за район 4 – Столичната РЗИ, за район 5 – РЗИ-Пловдив, за район 6 – отговорник е РЗИ-Бургас. 

Ваксинирането ще е доброволно
Министър Ангелов отново подчерта, че ваксинирането ще е доброволно след ясно изразено желание от страна на ваксинирания и информираното му съгласие за ваксината, която той си е избрал.

Прилагането на ваксините ще се случва след разрешение на Европейската агенция за лекарствата. "Трябва да достигнем 75% имунизирани, за да е защитено обществото като цяло", посочи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Изготвила: Миглена Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25