За 12 пореден път Българският хелзинкски комитет /БХК/ отличи личностите, които през изминалите 12 месеца са имали специфична или значима за обществото дейност по утвърждаване на правата на човека, защита на животните или опазване на околната среда. Церемонията се състоя навръх Международния ден на правата на човека, но заради пандемията от Covid-19 – в онлайн формат. Това не попречи отличените да припомнят смисъла на своите каузи, на които отдават голяма част от времето и енергията си, при това напълно безвъзмездно.
Тази година журито е разгледало 70 номинации на 59 личности и организации. От тях допуснати за участие са 50, от които са избрани и победителите в различните категории.
С приза „Човек на годината 2020“ са удостоени всички медици и доброволци, посветили се на спасяването на човешки животи в Covid-отделенията в цялата страна. От името на лекарското съсловие отличието приеха д-р Ая Таха и д-р Сезен Хабилов. Младото семейство анестезиолози беше сред първите доброволци в изолатора на "Пирогов" в началото на епидемията у нас през март.
„За нас е чест да получим тази награда, но държим да подчертаем, че не сме направили нещо толкова героично” - сподели днес д-р Сезен Хабилов: „Сигурни сме, че всички колеги биха го направили и впоследствие, с развитието на епидемията, това се доказа и днес те работят по места по 24 часа 7 дни в седмицата. Така че тази награда е и за тях. Съставна част от духа на българския медик е чувството за дълг, отговорност и саможертва.”
Като първи техни подгласници пък бяха обявени активистките от гражданската инициатива „За истинска детска болница“.
Наградата „Журналист на годината“ получи Мария Цънцарова.
Застъпник на годината стана Иван Бургов, отстояващ активно правата на хората с увреден слух у нас. Той също е колега журналист, създател на специализирани новини, поднасяни изцяло на българския жестов език.
Призът „Активист на годината“ бе присъден на Данита Заричинова от сдружение „За земята“ заради активността ѝ по различни екологични и обществени каузи в страната.
Отличието за „Постоянство и храброст“ бе присъдено на Юлия Георгиева – създател на център за хора със зависимости, помагащ им да открият необходимото за тях лечение, да се нахранят и да почувстват, макар и за кратко грижа и добро отношение от страна на екипа на центъра.
За своята грижа към животните и стремежа ѝ те да открият свой нов дом, с наградата „И сам войнът е войн“, бе отличена Силвия Стойчева -
Награда за гражданска доблест, получи професор Асена Сербезова – шеф на Българския фармацевтичен съюз.
„Една от целите на тези награди е да извади на светло хората и организациите, които работят по цяла година, за да подпомогнат определени каузи и общности. Наградата „Човек на годината“ би следвало да мотивира всички, които гледаме отстрани, да полагаме малко повече усилия за подкрепа на такъв тип каузи и общности и да насърчим хората, които са го правили досега, да продължат да го правят”, уточни пред БНР- Радио София Надежда Цекулова, директор „Кампании и комуникации" в БХК.
Съставил: Йоан Колев
В "България днес" на 01 Май слушайте: 01:12 – Защо 1 май е обявен за Ден на труда? 08:21 – Какво е трудът за българина? 21:32 – Иво Иванов за Павел Бобеков и граматиката на..
В четвъртък ще преобладава слънчево време, около и след обяд с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност. На места, главно в Северна България и планините, ще има краткотрайни дъждове, придружени с гръмотевици. Повече по количество ще..
В напреднала фаза е подготовката на миграцията на картовите плащания от лева в евро и съответното присъединяване до края на годината на картовата платежната система БОРИКА към TARGET, заяви пред БТА подуправителят на Българската народна банка..
На 2 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства на отбелязването на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170..
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда..
В "България днес" на 01 Май слушайте: 01:12 – Защо 1 май е обявен за Ден на труда?..