В онлайн форум, посветен на Западните Балкани и организиран от евродепутата Ангел Джамбазки, външният министър Екатерина Захариева подчерта, че България винаги е била един от най-силните поддръжници на европейската перспектива на страните от Западните Балкани, информира БТА. Захариева увери, че подкрепата към страните от Западните Балкани ще продължава, но същевременно напомни, че тя никога не е била безусловна. Според външния министър, Северна Македония е неглижирала предупрежденията относно неспазване на договора за добросъседство: "Въпреки всичко, България остава отворена за диалог, и вярва, че заедно с колегите от Скопие ще намерим изход от тази ситуация" - увери тя.
Министър Захариева посочи още, че изтеклата 2020 г. е една от най-тежките, с които се е сблъсквало човечеството, както и, че се надява да ни е дала един важен урок - че доверието, солидарността и приятелството са основата, върху която трябва да градим своите отношения.
"Не може някой, в конкретния случай Република Северна Македония, която 30 години е виждала само и единствено помощ и подкрепа от България, да отвръща с подобно негативно поведение и политика". Коментарът направи вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов в заключителната част на онлайн конференцията за Западните Балкани.
Каракачанов беше категоричен, че преди да бъдат получени ясни уверения и гаранции, че Скопие и в бъдеще, "дори след като стане член на ЕС, няма да предявява малцинствени или териториални претенции, и че ще коригира езика на омразата", България не може да допусне членството на Република Северна Македония в ЕС да стане факт. "Това е добре както за България, така и за целия ЕС, защото той няма нужда от допълнителен проблем", аргументира се Каракачанов.
На видеоконференцията, еврокомисарят Мария Габриел представи "Иновационна програма за Западните Балкани", имаща амбицията да даде допълнителен тласък в областта на научните изследвания, иновациите, образованието, културата, младежта и спорта. Програмата предлага конкретни цели, които да повишат капацитета на Западните Балкани за посрещане на глобалните предизвикателства, включително и свързаните с екологичния и цифровия преход.
На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения континент с българския военен изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Този път на борда му..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..