Предложиха удължаване на повечето противоепидемични мерки до 31 януари
Здравният министър Костадин Ангелов и Националният оперативен щаб предлагат повечето противоепидемични мерки да се удължат до 31 януари 2021 г. Мерките предвиждат от 4-ти януари учениците до 4 клас да се върнат в училище, а детските градини да отворят врати също от първия работен ден на 2021г. Местата за хранене към хотелите, галерии, музеи, кина, както и театрите (при капацитет от 30% и през седалка) също ще могат да отворят още от 1ви януари.
За седмица излекуваните от Covid-19 са 18 907. Заболеваемостта е спаднала под 600 на 100 000 души население, но България остава на 11-то място по заболеваемост в ЕС. По показателя смъртност е на първо място в ЕС, предаде правителствената пресслужба.
Финансова инжекция за малкия бизнес, болниците и туризма
За най-засегнатите от ограничителни мерки, микро- и малки предприятия, правителството отпуснка 156 млн лв. Обработката и изплащането на помощта ще извършва от Национална агенция по приходите изцяло по електронен път. В подкрепа на туризма, който също бе силно засегнат от пандемията се осигуряват 56 млн. лева. Средствата са за субсидиране на туристическите чартърни полети до България (5 млн. лв) и за туроператорите и турагентите (51 млн лв).
Между болниците, които вече са отделили повече от половината от леглата си за лечение на пациенти с Covid-19, както и тези, които ще предприемат тази мярка, ще бъдат разпределени 50 млн лв.
В пандемията се свиват чуждите инвестиции
Българският износ е намалял с над 1,8 млрд. евро, за периода от януари до октомври, спрямо първите десет месеца на 2019 г., сочат данните на БНБ. Вносът за същия период се свива с 2,9 млрд. евро. Износът на стоки за първите 10 месеца на годината е над 22,5 млрд. евро, като спадът спрямо същия период на 2019 г. е 7,5 на сто. При вноса намалението е с 10,9 %, като до края на октомври вносът е за 23,6 млрд. евро. Търговското салдо е отрицателно, но на годишна база дефицитът се свива до две на сто. Преките чужди инвестиции до октомври са в размер на 665,8 млн. евро, като намаляват с 455,5 млн. евро или 40,6% спрямо същия период на 2019 г., сочат още данните на БНБ, цитирани от сайта на БНР.
Над една трета от новите PCR тестове са положителни
За последните 24 часа в България са регистрирани 2743 нови случаи на Covid-19, от които 208 при медицински служители. Положителните проби са 35,45% от направените 7737 PCR тестове. Хоспитализираните с Covid-19 са 6997 души, от тях 582 са в интензивни отделения. Изписани от болница са 2357 души, а 167 пациенти са починали. Според данните на Единния информационен портал, най-много регистрирани случаи с инфекцията има в София- 325, Варна - 279, Пловдив - 264 и Бургас - 247.
В Горна Оряховица училищни медицински сестри помагат в битката с Covid-19
Медицинските сестри от училищното здравеопазване започнаха работа в Covid отделенията на общинската болница в Горна Оряховица, където се увеличават болните медици. Още по темата- ТУК.
Кабинетът одобри издаването на електронни направления и рецепти
При извънредно положение или извънредна епидемична обстановка, личните лекари вече ще могат да издават електронни направления и рецепти, съобщи репортер на БНР. Премиерът Бойко Борисов заяви, че с тази своя стъпка правителството удовлетворява част от исканията на Българския лекарски съюз.
Великобритания намали карантината за българите
Великобритания намали карантината за пристигащите от България от 14 на 10 дни. Промените са валидни от 14 декември 2020 г., съобщи МВнР.
Остава изискването преди пътуване да се попълни формуляр за локализация на пътника (Passenger Locator Form - PLF) , публикуван ТУК.
Пътуващите до Англия могат да се възползват от опцията тест за освобождаване от карантина (‘test to release’ scheme). Те могат да се тестват за Covid-19 за собствена сметка, след 5-ия ден от самоизолацията. При отрицателен резултат са свободни от остатъка от карантината.
Обявиха началото на конкурса "Посланик за един ден"
Вицепрезидентът Илияна Йотова и британският посланик Роб Диксън дадоха начало на четвъртото издание на инициативата "Посланик за един ден". В конкурса, създаден от бившия британския посланик Ема Хопкинс, могат да участват момичета между 14 и 18 години, с есе до 250 думи. . Победителките ще имат възможността да работят с посланици и да се запознаят с тяхната дейност. Тази година темата е "Издръжливост, възстановяване и възобновяване". "Ако бяхте посланик за един ден, как щяхте да помогнете на България да се възстанови след пандемията от Covid-19?" Крайният срок за изпращане на есетата е 21 януари 2021 г.
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
Съставила : Дарина.Григорова
В "България днес" на 17 октомври разговаряме за фалшификатите с проф. Иля Прокопов, експерт в областта на фалшифицираните антични и средновековни артефакти. Повод е изложбата "Fake (f)or Real – Истина или лъжа. " на Дома на европейската история в Брюксел,..
За дързостта ни да покоряваме небето, за насъщния и традициите и за желанието на добродетелните българи да оставят по-красив свят след себе си става дума в "България днес" на 16 октомври. Водещ на броя е Елена Каркаланова. Приятно слушане! 02:01 -..
В „България днес“ на 15 октомври се запознаваме с работата на Центъра за славянски езици и култури в Лисабонския университет, срещаме се с Мария Гусейнова от Азербайджан, която ни разказва за организирания от нея форум за представяне на азербайджанския..
Българската история и тънките нейни нишки, които бележат настоящето и бъдещето ни са обединяващият акцент в днешната..