Когато Виктория Влаховска се мести в гр. Рединг, Великобритания, се оказва, че българското училище, което ще посещава дъщеря ѝ, за да изучава родния си език, е на повече от час път. Българската диаспора в Рединг обаче е голяма, затова Виктория решава да основе училище в града. През септември 2017 г. българското училище „Д-р Петър Берон” вече е факт.
„Ние обхващаме района в Рединг, Уокингам и Бракнел – уточнява преподавателят по български език и литература Цветанка Стоянова. - В нашето училище има 35 ученици. Българският език е втори за тях и искам да им дам стимул да продължат да го изучават. В часовете по литература ги запознавам с български автори и произведенията, които са създали. Особено значение има изучаването на историята, която им преподава Диана Петрова, защото трябва да знаят, откъде идват и какво означава името България за световната история. Важен предмет е и географията, защото той ще им помогне да знаят къде се намира тяхната родина и да опознаят родния си край.”
По време на първия локдаун във Великобритания, училището в Рединг преминава към онлайн-обучение.
„Сега обаче поетапно се връщаме в класните стаи. Имаме вариант да изнесем онлайн-концерт, но искаме децата да имат ден, изпълнен с Коледно настроение. Ще правим картички в клас, декорации, украса на сладки и много други изненади” - казва Виктория Влаховска, а Цветанка Стоянова допълва:
„Тази година учениците имат проект „Моята българска Коледа”, в рамките на който да напишат есе със снимков материал и да покажат, как празнуват в тяхното семейство, но по български, без да се смесват с английските обичаи и традиции.”
Българчетата в Рединг с удоволствие учат коледни песни и стихотворения, а от учителите си научават, как се празнува Бъдни вечер, Коледа, какво се поднася на трапезата в България.
„Знаят как се посреща Нова година, какви са обичаите и как празнува българският народ. А за 1 януари са изработили сурвачки и с нетърпение чакат тържеството, за да сурвакат родителите и приятелите си. Миналата година изработиха кукерски маски” - разказва преподавателят Екатерина Димитрова.
През 2019 г. училището полага основите на интересна традиция: календари с рисунки. Тогава темата е „Български светци – имени дни”.
„Доста от учениците носят имена на светци, но никой от тях не знаеше какво означава имен ден и защо се празнува, затова им беше много интересно да разучат – отбелязва Виктория Влаховска. – А новият ни проект е свързан с това да проучат български празник или обичай, да отговорят на въпроси, свързани с него и да нарисуват предмет, свързан с този празник. Всички рисунки станаха прекрасни и красят новия календар за 2021 г.”
Училището в Рединг се гордее и с мобилната си библиотека. Тя се намира в един автомобил, а учениците с интерес четат басни, български народни приказки, детски книги.
„Ние се опитваме да формираме знания, умения и позитивно отношение към българската култура, към народните празници и обичаи, докосването чрез българския език до историята и традициите на българския народ и опознаване на България – казва Виктория Влаховска. - Но най-вече изграждаме на чувство за общност, защото за нас това е от изключително значение.”
Снимки: личен архив
Правителството одобри допълнителни средства в размер до 112 000 лв. по бюджета на Министерството на външните работи за 2024 г. Средствата са за Изпълнителната агенция за българите в чужбина към министъра на външните работи за подсигуряване на поддържането..
"Обичам България, това е страната на моите исторически корени!", казва с вълнение в гласа Мария Гусейнова, председател на общественото сдружение "Подкрепа за развитието на азербайджано-българската дружба". Веднъж в годината тя идва в страната ни, за..
В окото на урагана природата замря за час, казва Ася Илкова, която посрещна опустошителната природна стихия "Милтън" в дома си в Сарасота, където живее от 10 години. "Б яхме помилван и, поне в района, в който живея аз и доколкото се чувам с..