23 анимирани дракона се настаниха в столичния парк „Възраждане” в първата по рода си изложба в България. Концепцията и оформлението на митичните същества са български, а експозицията запознава посетителите с драконите от цял свят.
„Идеята ни беше да представим образи от митологиите и легендите на Далечния изток, Япония, Корея, Иберийския полуостров, северните части на Европа, славянските митологии. Драконите в експозицията съответстват на легендите от тези части на света – обяснява Цветелина Грозданова, съуправител на агенцията-организатор. – Включени са също така дракони от фентъзи-книги, филми и видео игри.
Имаме и две „говорещи дървета” - те разказват истории, в които главните герои са дракони.”
Експонатите в изложбата Living Dragons - Wintertale („Живите дракони - Зимна приказка”) са високи от 2 до 8 метра. Към всяка от фигурите има описание на това, как са възникнали в различните култури или от кой фентъзи свят са те.
„Най-голям интерес предизвикват драконите, които децата могат да яздят – това са дракони от филми, които те често гледат по телевизията – продължава Цветелина Грозданова. - Интересен е най-големият дракон от северните митологии. Драконите от Европа и тези, които са познати на европейските народи, много често са свързвани с мощ и енергия, техните характери са по-скоро зли, те са доста хитри и умели и са по-страховити, отколкото източните дракони, защото във философията на Изтока образите им са по-скоро добри, те носят щастие. Така че драконите, които са по-страховити и зловещи, са по-интересни на децата.”
Всички фигури в изложбата са анимирани, движат се, издават различни звуци, с което предизвикват неподправен интерес. Преди да се настанят в София, интерактивните чудовища са показани в Израел, Саудитска Арабия, Полша и Украйна, където се приемат изключително добре и събират огромен брой посетители.
Драконите ще останат в столицата до 15 март, ще посетят още няколко големи града в България, а след това отново ще започнат своето пътешествие по света.
Изложбата е достъпна при спазване на всички противоепидемични мерки. Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..