След повече от десетгодишен труд Томбул джамия отново привлича погледите със своето великолепие от времето на градежа си през 1744 г. Архитектурата на разположения в Шумен мюсюлмански храм е повлияна от ориенталския стил “лале”, включваща елементи от френския барок.
Най-голямата джамия у нас е построена с дарения на Шериф Халил Паша паша от шуменското село Мадара и затова носи името на благодетеля си. Легендата разказва, че Шериф Халил Паша издигнал мюсюлманския храм от разкаяние, задето се отнесъл грубо към собствения си баща и родителят му не след дълго си отишъл.
Молитвеният дом се отличава с куполния си покрив, който за времето си бил единствен. Към високото 40 метра минаре водят 99 вътрешни спираловидно разположени каменни стъпала, а за подпорни колони на джамията служат колоните от двореца на първите български ханове в Плиска. Молитвената зала пък е изпъстрена с растителни орнаменти в различни цветове, с картини от Мекка и други красиви елементи.
Томбул джамия привлича вниманието на хора от близо и далеч като част от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. Ако искате да научите още за този паметник на културата, прочетете “Реставрацията на Томбул джамия или малка история за храма, времето и хората” от колекцията на Радио България.
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя...