29-та българска експедиция за Антарктида бе отложена ден преди планираното отпътуване на нашите полярници. Шестима български учени трябваше да потеглят към ледения континент и по-точно към остров Ливингстън, където е нашата база, на 12 януари. Заради сериозните рестрикции покрай разпространението на Covid-19, нашите учени трябваше да преминат 14-дневна карантина в Чили, сред което да се отправят към Антарктида. Пътуването от Чили към крайната им цел трябваше да се осъществи на борда на испанския научноизследователски кораб "Есперидес", с който нашите съседи по база - испанските полярници, също трябваше да пътуват до Антарктида. Но поради непредвидените обстоятелства всичко се отлага.
По този повод Радио България се свърза с ръководителя на експедицията проф. Христо Пимпирев:
Как ще се отрази възникналата ситуация върху работната програма на нашата експедиция на Ледения континент ?
„Шантавата година, която измени целият стереотип и начин на живот, ще се отрази доста съществено и на антарктическите изследвания. И не само на нашите, но и въобще! И на испанците, които разполагат с две бази, им се променя изцяло програмата. Само че те могат да лавират, защото имат два научноизследователски кораба и единият е вече почти стигнал Антарктида. А ние трябва да разчитаме на нечие съдействие и някой да ни качи на кораба си. В момента търсим начин за транспорт от Чили до Аржентина и Уругвай, защото испанският „Есперидес“ може да се върне в Испания и въобще да не плава за Антарктида. Затова трябва да имаме резервни варианти“- обясни проф. Пимпирев.
Това е второто отлагане на 29-та българска експедиция към ледения континент. В края на 2020 коронавирусът стъпи и на Антарктида. При тестване на чилийската база по Коледа бяха установени 36 носители на Covid-19. Наложи се спешната евакуация на част от персонала и още по-сериозно затягане на противоепидемичните мерки на континента. Нашите учени трябваше да заминат за остров Ливинстън през ноември, но експедицията ни беше отложена.
Снимки: armada.defensa.gob.es, Facebook /Bulgarian Antarctic Institute, Теодосий Спасов,
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския диктатор Тито, заради българското си самосъзнание. На церемония пред столичния храм “Света Неделя”..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..