На този ден през 1856 г. в Панагюрище на бял свят идва Райна Попгеоргиева. Известната с прозвището “Райна Княгиня” е българска учителка и акушерка, която ушива главното въстаническо знаме на Панагюрския революционен окръг на Априлското въстание и го развява редом с Георги Бенковски. Революционерът й поръчва да изработи знамето с надписа “Свобода или смърт”, когато е 20-годишна. След Априлското въстание тя е заловена от турците и подложена на тежки страдания, но след намесата на европейски дипломати е освободена и изпратена да учи медицина в Москва. Има петима синове, четирима от които стават офицери в Българската армия.
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани,..