В село Паталеница, разположено в подножието на Родопите, се намира един от най-значимите средновековни паметници на културата – църквата “Св. Димитър”. Предполага се, че храмът е останал половин хилядолетие, заровен под земята, за да не бъде поруган от османските нашественици. Това е причината части от стенописите ѝ с ренесансови белези да бъдат добре запазени и до днес.
Според легендата, църквата била открита случайно, през XIX век от овчар, който след една силна буря съзрял върха на метален кръст да се подава от хълма. Така се повърдило местното предание, че под малката могила е заровен Божий храм. През 1870 г. църквата е наречена на свети Димитър и оттогава в нея се почита солунския великомъченик.
Православните християни почитат успението на Св. Йоан Рилски, смятан за небесен покровител на българския народ. Светецът се ражда в село Скрино в Осоговската планина през втората половина на IX век, когато християнството пуска корени сред..
Църквата “Св. Иван Рилски” в троянското Старо село днес отбелязва храмовия си празник. По този случай ще бъде отслужена празнична света литургия за успението на светеца, дал името на храма, както и празнична вечерня. “ Необикновена е историята на..
Наричат Света Богородица Майка на истинския Живот, която с молитвите си избавя от смърт човешките души. Тя е най-обичаната и най-прославяна след Бога, към която се обръщат всички. Църквата ѝ отдава почит на 15 август, в деня на нейното успение, когато..