Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

4 години от встъпването в длъжност на президента Румен Радев

Снимка: БГНЕС

Днес се навършват 4 години от встъпването в длъжност на Румен Радев и Илияна Йотова като президент и вицепрезидент. 

През последните 12 месеца държавният глава продължи да настоява за промяна на стила на управление на държавата, свали доверието си от правителството, а няколко месеца по-късно подкрепи антиправителствените протести и поиска оставките на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. Принципните различия между президент и управляващи останаха непреодолими. "Тази власт се превърна в символ на корупцията и на застоя", бе казал Радев.

Държавният глава продължи консултациите за промени в конституцията, свързани със съдебната власт, убеден, че са крайно наложителни.

Радев все още не е обявил, дали ще се кандидатира за втори мандат, информира репортерката ни Мира Стефанова. В България президентът се избира пряко от избирателите за срок от 5 години и може да бъде преизбран само за още един мандат.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Иванов

Ще проверяват за финансови нарушения Агенцията за бежанците

Новият председател на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов поиска от Министерския съвет да бъде извършена проверка в повереното му ведомство. Одитът трябва да установи дали има нарушения при разходването на средства от агенцията,..

публикувано на 01.07.25 в 18:58
Гледка към село Очин дол

В средата на седмицата – жарки температури до 35°

В сряда , 2 юли, минималните температури ще са от 16 до 19°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони, но само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд...

публикувано на 01.07.25 в 18:05

Сдружение пита защо Европарламента се занимава с македонския език и идентичност

В становищата на Еврокомисията от 2023 и 2024 г. за напредъка на Северна Македония липсват формулировки, отнасящи се до "македонска идентичност" и "македонски език". Питаме, какво налага включването на тези категории в доклада на Европарламента от..

публикувано на 01.07.25 в 12:05