Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на българското радио

Снимка: архив

На 25 януари 1935 г. министър-председателят Пенчо Златев изпраща до цар Борис III Наредбата закон за радиото и тя е подписана още на следващия ден. Така радиоразпръскването става държавна собственост и официално започва дейността на националното радио, тогава под названието Радио София

На 18 юни същата година за първи главен ръководител на Радио София е назначен Панайот Тодоров Христов, известен с псевдонима Сирак Скитник

През 2001 г. на негово име е учредена годишната награда, която се присъжда за принос към развитието на радиото като обществена медия. Заради епидемичната обстановка, тазгодишната церемония по присъждането на наградите за радиопостижения се очаква през февруари. 

Днес Българското национално радио има две национални и девет регионални програми и чрез сайта си разпространява информация на десет езика. Предаванията на чужди езици на радиото са въведени от Сирак Скитник през 1936 г.

БНР е лидер сред медиите в доверието на българите, показва изследване на института Ройтерс. 

БНР има също така шест музикални състава с активна звукозаписна и концертна дейност и е основен продуцент на българска музика

Повече за началото на българското радио можете да прочетете и чуете ТУК.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Семейство дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..

публикувано на 08.01.25 в 14:47

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02