Удължиха извънредната епидемична обстановка
Извънредната епидемична обстановка се удължава до 30 април. Правителството е одобрило решението, а премиерът Бойко Борисов разпореди на здравния министър да изготви заповед с ясно разписани срокове за поетапното разхлабване на мерките.
От началото на пандемията до януари 2021 г. правителството е осигурило 1 млрд евро за запазване на работните места и в помощ на бизнеса в България. С парите са запазени 300 000 работни места. Така е предотвратен рискът от двойно нарастване на безработицата в страната.
Ваксинирането срещу Covid-19 в България да бъде ускорено
Отпадането на ограничителните мерки срещу Covid-19 трябва да бъде направено много внимателно и при стриктен контрол. За това предупреди в интервю за БНР д-р Скендер Сила - представител на Световната здравна организация за България. По думите му, трябва да бъде намерен баланс между общественото здраве и икономиката. Сила изрази надежда, че в следващите седмици и месеци ваксинирането на населението у нас ще бъде ускорено. Според д-р Сила, ваксинирането на 2 - 2,5 милиона души в България до края на годината, каквито са очакванията на НОЩ, би означавало, че много голям процент от уязвимите групи ще бъдат имунизирани, което ще подобри ситуацията.
Положителни са 5,7% от направените тестове за последното денонощие
Новите случаи на Covid-19 в България са 772. От направените 13 540 теста, 5,7% са положителни. В болница остават 2 822 пациенти, като 279 от тях са в интензивни отделения. Изписаните за денонощие са 1059, а 60 души са починали. Общият брой на ваксинираните достигна 26 798. По данни на Евронюз, това са около 366 души на 100 000. Според изчисленията на брюкселското издание „Политико“, при този темп на ваксиниране 70% от населението ще бъде покрито през 2040 г.
Пациентска организация: Усилията срещу Covid-19 трябва да се насочат към уязвимите
В България организацията по ваксинирането не е добра, няма и ваксини, които да стигнат за всички. Затова най-важно е страната ни да имунизира и предпази първо хронично болните и възрастните хора, защото те са най-застрашени. Такава позиция изказа пред БНР Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Тъй като фармацевтичните компании няма да могат да произведат нужното количество ваксини за една година, е важно усилията да се насочат към уязвимите. Това, по думите на Хасърджиевще улесни връщането на страната ни към нормален живот.
Хранителните заведения отварят на 1-ви март
Ресторантите и заведенията ще отворят на 1-ви март. Нощните заведения след 14 март. Това се договориха собствениците на заведения и здравният министър проф. Костадин Ангелов. Представители на бранша заявиха, че са срещнали разбиране в разговорите с министъра, пише сайта „24chasa.bg.
„По-голямата част от въпросите за решаване са по-скоро икономически и не са за разговор със здравния министър. Ние коментирахме и уточнихме параметрите - отваряме заведенията на 1 март и искаме предвидимост. Министърът се ангажира, че до края на януари ще бъдат изплатени всички помощи и компенсации на абсолютно всички заведения“, поясни Златко Златанов, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
Тютюнопроизводителите настояват за помощ заради Covid 19
Националната асоциация на тютюнопроизводителите настоява през 2021 г. браншът да получи държавна помощ по схемата de minimis. Темата бе дискутирана по време на днешния Консултативен съвет по тютюна.
Тютюнопроизводителите не бяха включени при финансовото подпомагане по трите Covid мерки, приложени от България миналата година за компенсиране на различни сектори в селското стопанство, заради загубите от пандемията. Причината - парите са европейски, а Европа не стимулира отглеждането на тютюн. Общият размер на държавната помощ по схемата de minimis, която един фермер може да получи, е левовата равностойност на 25 000 евро за период от три последователни данъчни години.
В университетите тестват масово преподаватели и непедагогически персонал
Преподавателите и непедагогическият персонал в университетите ще бъдат тествани за коронавирус, стана ясно след среща между представители на Съвета на ректорите и Министерството на здравеопазването. Целта е да се провери степента на разпространението на Covid-19 в образователната система в страната. Тестването на работещите в сферата, което започна този месец, е доброволно и безплатно, припомнят от Здравното министерство.
Седмите предсрочни парламентарни избори в страната „пуснаха“ осем формации в бъдещия 51-ви парламент на България. Ще спре ли с тях колелото на избори?- отговорите търсим в „България днес“ този понеделник. Ще чуете..
В навечерието на парламентарни избори на 27 октомври, които се надяваме да родят стабилно управление на държавата ни, в "България днес" ви предлагаме мнения на млади хора за политиката и избирателната активност у нас. От Здравка Момчева узнаваме..
В "България днес" на 24 октомври Иво Иванов разговаря с доц. Спас Ташев от БАН за различните демографски процеси в контекста на изненадващата констатация на Министерския съвет, че за първи път от 38 години в България..
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на..