Пандемията предизвика драматичен отлив на чуждестранните туристи в България. Същото обаче не може да се каже за вътрешния туризъм. Въпреки ограниченията покрай разпространението на коронавируса в страната, българите не се отказват да пътуват. Доказват го и данните на Единната система за туристическа информация /ЕСТИ/ към Министерството на туризма.
В разгара на зимния сезон, Велинград се оказва най-търсеното място за планински почивки у нас. През последния месец на 2020 -та малкият родопският град, обявен за СПА столица на Балканите, е посрещнал близо 12 хиляди сънародници, като по този начин успя да измести дори популярните ски центрове като Пампорово и Боровец. Хората го предпочитат, заради чудесните СПА хотели и възможностите за разходки на чист въздух до природните забележителности и древните селища на Родопите.
В момента, най-търсени са СПА курортите и малките семейни хотели и къщи за гости, които гарантират здравословен отдих в сигурна среда. Сред предпочитаните ни зимни дестинации са още термалните извори на Хисаря в Средна гора, който през месец декември 2020г. посрещна 4400 туристи, както и разложкото село Баня, в Югозападна България. Напоследък селото се наложи като хит сред българите, благодарение на лечебните си води, минералните басейни и вкусната домашна кухня. В края на 2020 г. над 3400 българи са избрали да почиват в живописното село, разположено в подножието на Пирин.
В същото време, българските туристи не могат да компенсират сериозния туристически отлив в известни наши СПА дестинации като Девин и Сандански, които преди пандемията, разчитаха най-вече на чуждестранни гости, предимно от съседна Гърция.
Снимки: архив, БГНЕС, hisar.bg
Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..