Неговото име е Иван Георгиев, но работи под творческия псевдоним Комита. Този интересен прякор идва от неговия дядо – революционера Иван Хасъмски-Комитата (1848-1926).
„Хранилка“ е първи роман на младия автор и негов дебют в сериозната литература. „Хранилка“ е олицетворението на възпитанието на голяма част от младите хора в днешно време, и то не само на богатите семейства, но и на всички други, казва Иван Комита пред Радио България. Хранилка – защото на много от младите хора се дава всичко наготово, което унищожава тяхната психика и ги лишава от възможността да се развиват, да бъдат креативни и самоинициативни“.
Романът олицетворява живота на главния герой, който е милионерски син и цял живот, от самото си раждане, получава всичко без да полага усилия.
„Модата и престъпността не са обвързани пряко в България, но проблемите и техните отношения са еднакви в цял свят, коментира Комита. В България има много добри и популярни агенции, които се занимават професионално с мода. Изпращат модели навсякъде по света, които прославят България в тази сфера, затова не мога да кажа нищо лошо за тях“. С романа не съм искал да засегна никого или да опороча нечия среда, но, както всички знаем, където са красивите жени, там е и интереса на хората от престъпния контингент, на богатите хора и така нататък, допълва той.
Пред Радио България Иван Комита разказва за себе си и за живота в България, за това лесно ли се издава дебютен роман у нас, за консултациите и подготовката около създаването на романа, за темите в него, за академията по творческо писане „Заешка дупка“ и за създадената от него кампания „Модерно е да се чете“.
Иван Комита е своеобразен талант, той е от тези майстори на словото, които превръщат думите си в неврони, а книгите си – в едно необятно поле за размисъл, каза Здравка Евтимова пред Радио България. Известната българска писателка и преводач е сред имената, през чиято академия по творческо писане е минал Комита.
Той успява по неочакван начин да създава връзки между понятия, които, на пръв поглед, не са свързани, коментира още Евтимова. По думите й „Хранилка“ заслужава внимание и би спечелил читателите „от първата си страница и би ги държал в напрежение докрай“. Затова препоръчвам всеки млад човек, всеки човек на средна възраст и всеки в зряла възраст да се обърне с чисто сърце към този роман и да го впише в своя духовен свят, казва още тя.
Самият автор познава добре света на шоубизнеса, тъй като е действащ пиар и журналист. Бил е и главен букер на една от големите модни агенции у нас. А в разгръщането на сюжета на „Хранилка“ читателите узнават интересни факти за над 60 луксозни бранда коли, дрехи, аксесоари…
Снимки: Facebook/Иван КомитаЧетвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...