В центъра на италианското градче Челe ди Булгерия се издига бронзовата статуя на прабългарския хан Алцек, когото местните наричат „българския княз“. Хората тук упорито пазят спомена за далечните си предци, предвождани от Алцек, които се установили в тази част на Ботуша преди повече от 14 века. „Усещането че сме потомци на прабългарите за нас е от огромно значение“ – казва пред Радио България Джино Марота, кмет на Челе ди Булгерия. Общината се намира в област Кампаня и включва 5 населени места, сгушени в подножието на планината Булгерия.Преди близо 5 години, с официално тържество край паметника, бе отбелязано побратимяването между Челе ди Булгерия и Втората българска столица Велики Преслав. За местните хора обаче, това не е формално, чисто протоколно събитие, а почит към техните предци и историческата памет.
„От 2016- та, на всеки 7 юни, ние празнуваме годишнина от нашето побратимяване. По този повод имаме серия от инициативи с участието на много българи, които пристигат специално за празника” – казва Джино Марота. Самият той не веднъж е пътувал до Велики Преслав. Признава, че останал поразен от сходствата, които открил с българите. Твърди, че в България е видял подобна планина на тяхната Булгерия и същите гледки, напомнящи на малките населени места, разпръснати в подножието й. „Ние ви възприемаме като съграждани, като хора с които имаме общ произход“ – казва кметът на италианската община.
Сред съвместните инициативи на побратимените общини бе колоездаческият поход през 2017 г., свързващ Челе ди Булгериа с Велики Преслав, както и различни образователни проекти.
„Трябва да ви призная, че ние се сблъскваме със сериозна езикова бариера, – казва Джино Марота. – Защото за нас е малко трудно да усвоим българския език. За да преодолеем тази пречка, миналата година кандидатствахме с проект пред Министерството на културата в България, в резултат на което сега в нашите начални и средни училища се преподава официално български език. Проектът обхваща обучението на 100 деца. Преподава им една българка, която живее тук.“
В разгара на пандемията с коронавирус, обучението по български на децата продължава, макар и дистанционно. Но Джино Марота се надява проектът да бъде удължен и догодина с финансовата подкрепа на българското културно ведомство.
Покрай откриването на паметника и побратимяването, през последните години в Челе ди Булгерия започнали да прииждат все повече български туристи. Благодарение на тях районът се оживил, появили се нови семейни хотели, легловата база се увеличила със 150 нови легла. Според Марота българите идват, за да се запознаят с историята и с хората, с които делят общи корени. Предстои възстановяване на старата част на средновековното градче с идеята да се превърне в популярна дестинация за българите. Сред местните атракции е близката планина Булгерия, с нейните пещери, обитавани през 4 век от гръцки монаси. Сега италианската община се готви да се побратими и с град Болгар в Русия, който също е основан от пръбългарите.
За да отдаде почит на далечните си корени, община Челе ди Булгерия учреди международната награда „Алцек“. Тя се присъжда на видни общественици и творци със заслуги в областта на културата, образованието и науката. А самият приз представлява … една истинска, българска роза Дамасцена, донесена от далечна България – страната на розите.
В петък , в котловините и равнините ще има мъгли. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°. По Черноморието сутринта ще е около 3°. През деня ще е слънчево. Очакват се максимални температури от 14° до 19°, в София –..
На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма,..