„Нищо по-малко от величествена, нищо по-малко от великолепна“ – под това мото се представя проект на нова концертна зала в столицата. Инициативата за това беше обявена официално на 3 февруари 2021 година при президента на Република България Румен Радев. Нейни учредители са Съюзът на българските музикални и танцови дейци (СБМТД), Софийската филхармония и фондация „Богария“.
В създадения обществен съвет на инициативата са включени изтъкнати културни и обществени дейци: проф. Елена Кутева, дългогодишен ръководител на Националния фолклорен ансамбъл “Филип Кутев”; проф. Сава Димитров, ректор на Националната музикална академия; проф. Ростислав Йовчев, пианист и преподавател в НМА; Кирил Вълчев, генералeн директор на Българската телеграфна агенция и Даниел Спасов, музикант и фолклорист. Държавният глава е патрон на инициативата.
Идеята за изграждането на нова концертна зала не е от вчера. За първи път тя обявена на 13 март 2016 година. „Повече от 5 десетилетия творците на България очакват такъв храм на музиката – нова концертна зала“, заяви при представянето на инициативата председателят на СБМТД Станислав Почекански.
„Целта е България да има един величествен, великолепен Храм на Духа, който да поражда чувство на гордост и високо самочувствие у всеки българин“ – обясняват философията на проекта инициаторите. В този смисъл, крайната и дългосрочна цел на проекта е не просто да бъде изградена красива сграда, а „тя да събужда чувства на патриотична гордост и високо самочувствие у българите“.
Предвижда се това да бъде комплекс от една голяма акустична зала, няколко по-малки концертни зали, репетиционни и спомагателни помещения, музеи на българската музикална култура, както и учебен комплекс по музикално изкуство.
Все още няма избрано място за новия комплекс, но изискването е то да бъде в центъра на София, да е достъпно и комуникативно.
Подробности за инициативата ще откриете в интервюто на Александър Райчев от програма "Христо Ботев" на БНР със Станислав Почекански ТУК, както и от уеб сайта на проекта - www.новмузикаленхрам.бг.
Снимки: БГНЕС, Прессекретариат на президента, новмузикаленхрам.бг
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма..