Докато Западният свят днес отдава почит на Св. Валентин, в България имаме възможност за избор в празничното си настроение и наздравицата ни да е с любов към… виното.
Гроздето и виното са много тясно свързани с народните вярвания и обичаи на българите. Руйният червен еликсир присъства в традициите около всички важни събития в житейския път на човека – от раждането, сватбата до смъртта му. Затова и ритуалът, който поставя начало на зарязването на лозовите насаждения и подготовката им за следващата реколта, се практикува и до днес по всички краища на страната ни.
Първото подрязване на лозите се прави в деня, когато почитаме св. Трифон. И макар в наши дни Православната църква да прави това на 1 февруари, народът ни продължава да чества старостилната дата – 14 февруари като Празник на лозарите и винарите – Трифон Зарезан.
Зарязването на лозето е било и все още е „мъжка работа“. Със специално омесен хляб, печена кокошка с ориз или булгур и бъклица вино мъжете отиват при лозовите насаждения и отрязват първата лозова пръчка с пожелания и надежда за обилна и здрава реколта. Каква ще е тя тази година, предстои да разберем. И докато чакаме бъдещето, ние ви предлагаме да си припомним миналото и различните вярвания, свързани с виното. За отношението към виното във фолклора ни, за празниците и забраните, свързани с цикъла на неговото производство, прочетете в материала „Вино пият петдесет юнака“ от колекцията на Радио България.
Редактор: Весела Кръстева
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..