„Виждайки, че в света вече се развиват предавания на къси вълни, група български техници-ентусиасти вземат решение да построят късовълнов предавател с експериментална цел и да излъчат емисия на български език за чужбина. Първоначално били наказани за самоинициативата, но впоследствие им дали ордени за смелото им начинание“. Така изследователят на историята на радиото в България проф. Веселин Димитров описва началото на предаванията за чужбина, които радиото ни започва през далечната 1936 година.За всичките 85 години от съществуването си Радио България има какво да разкаже за себе си, но и да почете цяла плеяда от личности, отдали живота си за него.
„Това радио изглеждаше нещо съвсем невероятно. То се роди, за да ни убеди, че е на пъпа на простора. Границите отпадаха, защото гласовете ни излитаха и бяхме млади момчета, може би не съвсем домътени пилета, но ние говорехме на някого отвъд. Докато светът упорито се делеше на врагове, радиовълните прекрачваха рововете на омразата. Радиото ни учеше да не мразим“, разказва в спомените си легендарната фигура в ВВС Петър Увалиев, който във втората половина на 30-те години на м.в. подготвя програмата на италиански език на българското радио.
Неговия глас, както и този на още емблематични личности, свързани с историята чуждоезиковите програми на БНР, чуйте в публикацията „Радио България- гласът на България по света“.
Българската история и тънките нейни нишки, които бележат настоящето и бъдещето ни са обединяващият акцент в днешната програма на Радио България. Ще „тръгнем“ от шуменска област и историята на най-стария конезавод в..
На 6 ноември светът гледа към Америка, където се разигра финалната изборна битка за Белия дом. Родните ни политици не закъсняха с поздравленията си към магната републиканец Доналд Тръмп. Какво може да очаква Европа от..
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври. Вървим ли към нови предсрочни избори, възможно ли е касиране на избори и какъв е мащабът на..