Предизборната кампания за предстоящите на 4 април парламентарни избори у нас все още не е започнала, но експертите и политическите наблюдатели, вече правят своите все още твърде условни прогнози. Към момента те са по-скоро за характера на предстоящата кампания, а не толкова за идеите и политиките, които ще защитават отделните политически формации. Причината е проста – все още не е ясен нито обликът на листите, нито пък програмите на кандидатите да бъдат част от 45-то Народното събрание. Наблюдава се необичайна ситуация. Кризата в резултат на пандемията, породи у хората един страх за оцеляване, комбиниран с борба за власт. Това са две чисто човешки, но много мощни залитания, които в по-спокойни времена, успяват да бъдат удържани, но сега са нещо доминиращо, което неминуемо ще продължи още време, прогнозира в интервю за БНР, социалният антрополог Харалан Александров:
„Аз смятам, че българския народ ще постави всички политически играчи в режим на преговори, въпреки критиките и омерзението помежду им – казва той. – Това ще се случи, тъй като много вероятно е парламентът да бъде достатъчно пъстър, с достатъчно представителство на всички гледни точки, настроения, вълнения и визии за бъдещето. Няма по-сигурен начин да се стабилизира едно общество, от това да бъдат представени всички гледни точки. Разбира се, за да се случи това, е необходима зрялост, мъдрост и готовност за приемливи компромиси между политическите играчи.“
Въпреки яркото лидерство, което се наблюдава в почти всяка от партиите, кандидати за следващия парламент, не бива да бъде подценявана и личността на президента, макар той да не е начело на политическа формация.
„Няма никакво съмнение обаче, че той се позиционира като лидер на критичната перспектива към това, което се случва в България – обяснява Харалан Александров. – Има изключително много хора у нас, които болезнено преживяват реалността, не могат да я приемат. Имат усещането, че нашият свят е несъвършен, особено като го сравняват с този на по-развитите общества. Те имат нужда от такова лидерство, което да държи този курс и в този смисъл, президентът се справя отлично.“
Подобна тенденция в обществените нагласи е напълно оправдана след малко повече от десетилетие, в което една от партиите е почти неизменен участник в управлението.
„ГЕРБ изградиха такъв феодален модел от социалистически тип, че се сляха с държавата и не могат да живеят извън властта. Така че те ще направят всичко възможно, чрез окупираните от тях държавни институции, да няма почтени избори“ - коментира политологът Евгений Дайнов пред БНР.
Неприемането на модела, създаден от управляващите, води до това, че техни симпатизанти е възможно да гласуват и против тях, в името на това хегемонията, която имат в някои райони, да бъде прекратена, а Бойко Борисов да бъде спрян – смята Дайнов. Що се отнася до съмненията в честността на вота, той е категоричен, че единственият лек срещу влиянието на корпоративния вот, от който може да се възползва всяка от големите партии в определени региони на България, е максималната мобилизация на избирателите, които да упражнят своето легитимно право на глас.
Съставил: Йоан Колев /по интервюта на Силвия Великова и Петър Волгин, БНР-“Хоризонт“/
Снимки: БГНЕС, личен архив
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г. броят на получилите българско гражданство надхвърля 16 000 – броят им достига този от пандемичната..
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..