Въпреки кризата, България повиши доходите и потреблението
„България е една от малкото държави, които повишиха потреблението и доходите по време на криза. Имаме най-ниския държавен дълг в ЕС, коя държава би мога да се похвали с това“, подчерта министърът на икономиката Лъчезар Борисов във виртуалната дискусия по „Фонда за възстановяване и устойчивост на ЕС за преход на България“. Той напомни, че страната има и най-ниския бюджетен дефицит – 3%, а нивото на безработицата е ниско. „Получаваме упреци защо не сме дали повече пари на бизнеса по време на кризата. Но ние имаме най-либералните мерки спрямо бизнеса в контекста на пандемията с Covid-19. Само няколко сектора временно не можеха да работят“, каза още министърът, цитиран от БТА.
Икономиката бавно се възстановява с ръст от 2,1%
Икономиката на страната бавно се възстановява благодарение на увеличение с 11,3% на износа. Българската икономика нараства през четвъртото тримесечие на 2020 г. с 2,1% спрямо третото тримесечие, когато се повиши с 3,9%, показва експресна оценка на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо четвъртото тримесечие на 2019 г. обаче БВП се свива с 3,8%. Най-голям дял в БВП отново заема крайното потребление 80,4%.
Общият доход средно на човек от домакинство през четвъртото тримесечие на 2020 г. е бил 924 евро и нараства с 2 на сто спрямо същото тримесечие на 2019 г., съобщи НСИ. Общият разход през същия период е бил 861 евро, което е увеличение с 0.7 на сто.
Под 10% са новозаразените с Covid-19
1068 са новите случаи на коронавирус в страната при направени 11 091 теста, сочи Единният информационен портал. Излекувани през последното денонощие са 656 души, а починалите са 47. Положителни проби са 9,6%, като най-много от тях са в столицата – 298, следвана от областите Пловдив – 95 и Благоевград – 72. Броят на активните случаи е нараснал с 365 спрямо предходното денонощие и е 23 500. Хоспитализираните намаляват до 3421, а на интензивно лечение са 289 пациенти. Направени са нови 2048 ваксини, с което общият брой на ваксинираните е 77 436, от които 21 323 са получили и втората доза.
Заболеваемостта от Covid-19 в Кюстендил расте
Кюстендил вече е с 408 заболели на 100 хиляди души население при 160 средно за страната, обяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център за заразни и паразитни заболявания.Увеличението на 14-дневна база е с 10 пункта, коментира за БНР областният управител на Кюстендил Виктор Янев.В двете Covid отделения на районната болница са настанени за лечение над 70 заболели, някои от тях са в много тежко състояние, обявиха от областния кризисен щаб. До 21 февруари остава в сила задължителното носене на маски и на открито в Кюстендил, допълнителни мерки срещу разпространението на заразата обаче не се предвиждат, информира кореспондентът на БНР Кирил Фалин.
Проф. Деспотова-Толева: Живите ваксини могат да бъдат рискови при крехка имунна система
„Рано е да се каже дали ваксините против Covid- 19 ще осигурят дългосрочна защита. За да се отговори на този въпрос, са необходими допълнителни изследвания. Обнадеждаващо е обаче, че наличните данни показват, че повечето хора, които се възстановяват след вируса, развиват имунен отговор, който осигурява поне известен период на защита срещу реинфекция – въпреки че все още проучваме колко силна е тази защита и колко дълго трае.“ Това каза пред БНР проф. Любима Деспотова–Толева.При възрастните хора е добре лекуващият лекар да прецени коя ваксина да се постави срещу Covid-19, съветва специалистът. Разясненията на професора относно различните видове ваксини чуйте ТУК.
След Covid 19 – да отложим сърдечно-съдовите операции поне с три месеца, съветват кардиохирурзи
„Опитът ни сочи, че пациенти, преболедували леко или по-тежко Covid-19 трябва да отложат с поне три месеца операциите си. Защото ранното им опериране не води до добри резултати – носи риск от усложнения на дихателната система, усложнения от тромботичен или хеморагичен характер".Това каза пред БНР д-р Асен Келчев, началник на отделението по кардиохирургия към УМБАЛ „Аджибадем Сити клиник – Сърдечно-съдов център“. По думите на кардиохирурга, „изключение правят пациентите с исхемична болест на сърцето, които отиват на лекар с т. нар. нестабилна стенокардия, и те подлежат повече на хирургия в ускорен порядък, а също и пациенти със значителни стеснения на аортната клапа, защото това състояние може да предизвика сърдечна недостатъчност или загуба на съзнание.“
Всичко по-важно за Covid-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
Съставил: Йоан Колев
Еуфорията от посрещането на Новата 2025 година вече отшумява и животът продължава в своя обичаен ритъм. В "България днес" ще продължим да спазваме традиции и да създаваме нови,..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните български общности и взаимодействието й с другите институции. След това от мрачната и мъглива София се..
В "България днес" посрещаме новата 2025 година с певците от Детския хор на БНР и Детската вокална група "Радиодеца". Разказваме за традицията на Васильовден, за наричанията и благопожеланията в първия ден от годината. Уникален обичай имат българите в..
Скъпи приятели, с радост ви съобщаваме, че вече са факт QSL-картичките на БНР за 2025 г. Двете серии – едната от 6, а другата от 12 картички – са..
В "България днес" на 20 януари разпитваме анализатори за очакванията и..