30 хил. ваксинирани през последните три дни
Близо 30 хил. ваксини срещу коронавирус са поставени през последните три дни в страната, стана ясно на съвещание при премиера Бойко Борисов с Националния оперативен щаб. От НОЩ отчитат изключително голям интерес сред гражданите след осигуряването на зелени коридори за всички желаещи да се имунизират. Според министър-председателя през следващите дни ще могат да се ваксинират по 15 хил. души дневно. От днес 25 мобилни екипи ще поставят ваксини на желаещите в малките и отдалечените населени места в общо 318 ваксинационни центрове.С 11% се е повишил броят на настанените в болница за седмица, информира председателят на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски.
Започва имунизацията при личните лекари
4300 лични лекари ще могат вече да ваксинират своите пациенти срещу Covid-19. Здравните власти уверяват, че има достатъчно ваксини – днес получихме 25 740 дози от препарата на „Пфайзер/Бионтех“, а до няколко дни очакваме 12 хил. дози на „Модерна“. Досега у нас е регистриран само един случай на алергична реакция към ваксина срещу коронавирус, съобщи държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
227 положителни проби за Covid-19
Новозаразените с коронавирус, регистрирани през последното денонощие, наброяват 227 при направени 2792 теста, показват данните на Единния информационен портал. 8% от пробите са се оказали положителни. Най-много нови случаи има в София – 77, в Бургас – 34 и във Варна – 28. Излекуваните са 114, починали са 15 души, а в болница се намират 3880 пациенти – от тях 321 в интензивни отделения. Активните случаи са 26 560. Вчера са поставени 10 998 ваксини срещу коронавирус от общо 119 354. Имунизирани и с двете дози са 26 973 души. От началото на епидемията са оздравели 200 252 души, докато починалите са 9854.
Оценка среден 3 за началото на масовата имунизация
Националният план за ваксиниране не действа, организацията е лоша, регистърът, чрез който да се подават заявления за ваксинация онлайн, все още не е готов. Тези констатации направи пред БНР епидемиологът проф. Мира Кожухарова, поставяйки оценка среден 3 за началото на масовата ваксинация. На фона на обезсърчаващите, по думите й, факти, хората са показали, че искат да се имунизират. Тя посъветва желаещите да го направят максимално бързо, още повече, че “няма хубави и лоши ваксини”. Според нея трябва да се наблегне на имунизацията на хора, които при заболяване са застрашени от болнично лечение и евентуален смъртен изход. “Още от първия момент беше ясно, че това с избора на ваксини е неизпълнимо“, каза още епидемиологът.
Всички ваксини срещу коронавирус са надеждни
„Само в България върви полемика коя е по-добрата ваксина, докато такова нещо не съществува в цивилизования свят”, заяви председателят на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски, който инспектира ваксинация срещу коронавирус от мобилен екип в село Самуилово. Той подчерта, че всички ваксини срещу Covid-19 са достатъчно надеждни. „В момента 4 млн. души у нас са незащитени – нали разбирате какъв терен за действие има този вирус“, добави хирургът. Все пак хората проявяват зрялост и 1160 души са се ваксинирали вчера във ВМА. Най-възрастният от тях е на 96 години, а най-младият на 18 г.
По-малко оперирани заради епидемията
Спад на операциите в три ключови области на медицината се наблюдава през изминалата година заради пандемията от Covid-19, показва анализ на „Индекс на болниците”. С 22% са намалели операциите на сърце в сравнение с 2019 г., а с 21,5% – броят на ортопедичните интервенции. Епидемията е оказала по-малко влияние върху дейността в неврохирургията и там операциите са съкратени с 8%.
Срив на пътуванията заради коронавируса
През последното тримесечие на м.г. пътуванията на българите у нас и в чужбина са намалели с 64% в сравнение със същия период на 2019 г. заради епидемията от Covid-19, съобщава Националният статистически институт. 95 на сто от пътувалите са посещавали обекти в страната, 4% в чужбина и 1% както у нас, така и навън. Почти половината от пътуванията в страната са били свързани с посещение на близки, докато в чужбина 43% от хората са заминали на почивка или на екскурзия. Средният разход за целта у нас е бил 163 лв., а зад граница – 554 лв.
Противоепидемичните мерки са допринесли за изсветляване на икономиката
Мерките в подкрепа на бизнеса и хората заради ограниченията за работа в епидемията са доказали необходимостта от деклариране на трудовата заетост и доходите. Около това становище са се обединили участниците в кръгла маса за т.нар. Национална карта на недекларираната заетост. Според тях направеното до момента е довело до изсветляване на икономиката. „Това е видно от данните за нивото на средната заплата, при която се отчита повишаване въпреки предизвикателствата на кризата с коронавируса”, е заявил Лазар Лазаров, зам. социален министър. Ръст има и в равнищата на отчетения среден осигурителен доход. Още по темата – ТУК.
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
Съставил: Диана Цанкова
За дързостта ни да покоряваме небето, за насъщния и традициите и за желанието на добродетелните българи да оставят по-красив свят след себе си става дума в "България днес" на 16 октомври. Водещ на броя е Елена Каркаланова. Приятно слушане! 02:01 -..
В „България днес“ на 15 октомври се запознаваме с работата на Центъра за славянски езици и култури в Лисабонския университет, срещаме се с Мария Гусейнова от Азербайджан, която ни разказва за организирания от нея форум за представяне на азербайджанския..
В "България днес" на 14 октомври слушайте си говорим за Света Петка Българска, чиято памет почитаме в днешния ден. В памет на Кирил Маричков звучат песни на "Щурците". Гост в студиото е Ружка Николова, председател на Аржентинско-българската фондация в..