В неделя, 28 февруари, българското училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк ще бъде домакин на специално виртуално ателие за изработка на традиционна родопска мартеница. То се осъществява с помощта на Регионалния исторически музей "Стою Шишков" в град Смолян. Ателието отваря врати за всички деца и възрастни, желаещи да си изработят сами българския символ на здравето и плодородието по стара родопска традиция, в 10:00 часа (EST), информира от страницата си във Фейсбук училище „Христо Ботев“ - Ню Йорк.
Всеки желаещ да се включи в ателието, трябва да се регистрира ТУК и ще получи линк за присъединяване. Необходимо е да се снабдите и с материали - червени и бели памучни конци (по-плътни) и ножици, казват организаторите. По време на събитието експертите от смолянския музей ще разкажат за обичаите и поверията при изработването и носенето на мартеници, ще запознаят българските деца в САЩ със символиката на белия и червения цвят и ще обяснят характерните особености за цветовете, от които се изработват родопските мартеници.
Специална фотосесия ще покаже обредите, традициите, наричанията и вярванията на хората, свързани с празника и със закичването с червено-белите накити в миналото.
Снимки: www.facebook.com/hristobotevschoolВ 05:00 часа българско време, на 28 октомври, изборният ден зад граница приключи по Западното крайбрежие на САЩ и Канада. В САЩ бяха разкрити 53 секции, а в Канада - 15. Все по-малко българи гласуват в Лас Вегас Надя Стоянова, Бостън: Всички..
Защо гласувам? – въпрос, който води действията ни в ден на избори. "Хората, които не могат да си отговорят по принцип не гласуват", казва Венци Георгиев. Той е член на избирателната секция в Лас Вегас, САЩ. Казва, че в този американски град..
Спокойно протича изборният ден и в Дуисбург. Очаква се, както и на предходните избори, в германския град да гласуват между 300 и 400 души. Предпочитанията си сънародниците ни изразяват само с хартиени бюлетини. „ На предишни избори сме наблюдавали..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..