Ако се разходите по улиците на София, пък и на всеки друг български град, ще установите, че всичко грее в бяло и червено. И това не е никак случайно. В последния февруарски ден всеки бърза да избере мартеница –амулет за здраве, с който от векове българите се закичваме в първия мартенски ден.
Последният ден от Малък Сечко ни дава и последен шанс сами да усучем бял и червен конец, за да изработим мартеница за близки и приятели. Правим това с мисълта за здраве, успех и надежда. Димка Дилкова, която съчетава две изконни български традиции, изработвайки мартеници с българска шевица, тълкува символиката на цветовете така:„червеното и бялото са като символ на женското и мъжкото начало, на здравето, на тези изначални човешки неща”. За различните техники при изработването на българския талисман прочетете в публикацията „Баба Марта бързала, мартенички вързала: с фантазия оплетени, за здраве наречени” от колекцията на Радио България.
Редактор: Е. КаркалановаНезависимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е..