До 18 март в къщата-музей „Цар Освободител Александър Втори“ в Плевен може да бъде видяна любопитната изложба, посветена на 143 години от Освобождението на България. Колекцията е част от проекта „Уникални реликви от Българското Възраждане и национално освобождение“. В нея са представени 14 експоната от фонда на Регионалния военноисторически музей, а акцент са оригиналните оръжия, притежавани от хайдути, четници и въстаници.
Кремъчните пушки и пистолети са основното въоръжение през Априлското въстание от 1876 г.
През периода на Възраждането, въпреки ограниченията на османската власт, в българските земи постепенно се оформят определени центрове на оръжейния занаят. Важно средище е Сливен, чиято продукция е ценена в цялата Османска империя. Оръжейни работилници имало още в София, Шумен, Никопол, Силистра, Казанлък, Самоков и други където са изработвани част от пистолетите за турската армия от български майстори-оръжейници. За производството на цеви се предпочита самоковското желязо, от което чрез допълнителна обработка се получава здрава и еластична стомана, издържаща на високо налягане. Според изискванията на епохата, огнестрелното оръжие се украсява в зависимост от социалния статус на неговия притежател. Богатата украса е признак на висок престиж.
В изложбата са представени още мастилница и павур за ракия – лични вещи на Никола Кръстев Койнов, участник в четата на Филип Тотю по време на Сръбско-турската война през 1876 г..
Историческо е и мястото, на което е подредена експозицията. В тази запазена плевенска къща на 11 декември 1877 г. руският император Александър Втори лично е върнал сабята на пленения и ранен Осман паша, в знак на признание към неговите качества на пълководец.
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък езичник, починал рано; майка им Теодотия – християнка, ги утвърждавала в..
В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..