Министърът на външните работи Буяр Османи заяви, че ако подобно нещо има значение за българите, той няма нищо против в Конституцията на Северна Македония те да бъдат изрично споменати като част от останалите етноси в страната.
„Българите в Македония трябва да се чувстват като напълно свободни граждани, които могат да се организират в общности и да притежават всички права. Ако е необходимо ще бъдат и изрично споменати в Конституцията“, каза Османи пред местната ТВ 21. На въпроса дали някой от България е поискал подобно нещо, външният министър отговори: „Аз не съм чул. Подобно нещо не е искано“, предаде БГНЕС.
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..