Високи тротоари, непристъпни прагове и рампи, водещи за никъде; липса на социални придобивки и достатъчно работни места; бедност и институционализирано бездушие – хората с увреждания всеки ден изпитват на гърба си колко дълъг е все още пътят до приобщаването им към едно толерантно и равнопоставено общество. И докато в Европейския съюз вече обсъждат новата Стратегия за правата на хората с увреждания през следващите десет години, у нас тази уязвима група все още е поставена на ръба на оцеляването.
Елена Саръева е прикована на инвалидна количка и на 69 г. е принудена да работи, защото не може да преживее с пенсията си от 140 лв. Всъщност принадлежи към групата на малкото „щастливци“ в подобно положение, упражняващи трудова заетост. Тя е един от хората с увреждания, на които европейският стратегически документ ще трябва да гарантира свободно движение на територията на ЕС, самостоятелен живот и по-добри социални услуги, както и равни възможности и защита от всякаква форма на дискриминация и насилие.
„Въпреки че се отчита постигнатия през последното десетилетие напредък, хората с увреждания все още са изправени пред значителни пречки и са изложени на по-висок риск от бедност и социално изключване – казва българският евродепутат Асим Адемов. – Целта на тази стратегия е да гарантира, че те ще могат да се възползват от своите човешки права. Така, независимо от пол, раса или етнически произход, религия или убеждения, възраст или сексуална ориентация, хората с увреждания ще имат равни възможности за участие в обществото и в икономиката, ще могат свободно да решават къде и с кого да живеят, ще се придвижват свободно в Европейския съюз. И, разбира се, няма да стават обект на дискриминация.“
„Много хора с увреждания продължават да се сблъскват с пречки – например когато търсят работа или използват обществения транспорт“, подчерта по време на дебатите комисарят по въпросите на равенството Хелена Дали. По думите й, най-належащите условия, които трябва да бъдат осигурени на всички граждани, са самостоятелен живот, учение в приобщаваща среда и работа при подходящи норми. А според зам.-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова хората с увреждания са най-силно засегнатите от кризата с коронавируса.
„Защитата на правата на хората с увреждания трябва да бъде в центъра на нашите усилия – особено в тежкия период, през който минаваме в борбата си с коронавируса – казва още Асим Адемов. – Нека се замислим колко по-голямо предизвикателство за тях е Covid-19, тъй като именно те плащат най-високата цена заради силната социална изолация, наложена от пандемията, и по-трудния достъп до здравни и социални услуги. Тези хора всеки ден преодоляват различни препятствия и трудности, за които ние дори не се замисляме. Затова и моят призив е да бъдем по-добри и по-толерантни, да се подкрепяме взаимно, защото силата на едно общество се измерва и с отношението му към най-уязвимите групи.“
Участието в обществото наравно с останалите граждани е невъзможно, когато физическата или виртуалната среда не е достъпна, се казва в европейския документ. В България през последните години има напредък, но все още уязвимите групи хора трудно намират работа и не навсякъде успяват да се придвижват свободно, признава Асим Адемов.
„Най-вече доходите на хората с увреждания трябва да се вдигнат и да се разкриват повече работни места за тях – казва Елена Саръева от първо лице. – Това ще им създава и самочувствие, и пълноценен начин на живот. Иначе ще продължават да живеят като просяци – специално моите близки, които са в подобно положение, така живеят. И ако някой не им помага, не могат да се справят. Повечето хора с увреждания дават почти всичките си пари за лекарства, и то за много скъпи. А със социалната добавка от десетина лева какво могат да си купят, може би един аналгин?“
Според Асим Адемов през 2030 г. всеки човек с увреждания в ЕС ще бъде интегриран в обществото, ще се радва на свободен достъп до всички блага и няма да търпи дискриминация.
В "България днес" на 24 Юли слушайте: 05:25 – Започна Първият фестивал на българските фолклорни състави в чужбина във Велико Търново 11:57 – Ерика Пералес от Аржентина, влюбена в родопските песни 17:02 – Асоциацията на..
В петък минималните температури ще са от 18 до 25°. В София ще е 20°. През деня ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36 и 41°, в столицата ще е около 37°. По..
“Продължаваме промяната" – "Демократична България”, “Алианс за права и свободи” и “Морал, единство и чест” внесоха искане до председателя на Народното събрание Наталия Киселова за свикване на извънредно пленарно заседание, на което да бъдат разгледани..
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на..
В брой 61 на предаването слушайте: Писателката Здравка Евтимова за срещите си в българските училища по света и за участието си като..
От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се състои 21-вото издание на Международния фолклорен фестивал "Сребърна пафта" – празник на културното..