87 216 български граждани са подали предварителни заявления до 9 март, че желаят да гласуват в чужбина. Това е почти двойно повече от последните парламентарни избори през 2017 г., когато подадените заявления са били 45 071.
На сайта на Централната избирателна комисия се вижда, че най-много са заявленията в Турция – 20 854. Там ще може да се гласува в 35 секции. 16 159 са българите поискали да гласуват във Великобритания, но тъй като Обединеното кралство е страна извън ЕС, там също ще има до 35 секции. В Германия подадените заявки са 13 493. Следващите по брой заявления страни са Испания - 7743, САЩ - 5030, Италия - 2719, Австрия - 2114, Нидерландия - 2025, Франция - 1949 и Гърция - 1941.
Важно е да отбележим, че подадените в консулските служби или в посолствата заявления служат за локализиране и впоследствие избор на населените места, в които ще бъдат открити секции. Дори и да не сте подали предварителна декларация, можете да упражните правото си на глас на 4 април.
“Всички въпроси, свързани с избиране на населените места, в които ще се откриват секции, ще бъдат решени на 12-13 март. И оценката като цяло принадлежи на Министерството на външните работи, което има достатъчна ориентация къде са общностите, колко са, какви са и каква е възможната логистика, тъй като в тези секции трябва да бъдат доставени достатъчен брой бюлетини, както и останалите материали, необходими за изборния ден“, коментира пред БНР Димитър Димитров, говорител на ЦИК.
В момента, в който има открита изборна секция в чужбина, всеки български гражданин зад граница има свободното право да я посети и да попълни декларация – образец 17, която ще му бъде дадена от секционната комисия, след което да упражни правото си на глас.
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..