В навечерието на Сирни заговезни Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян проведе онлайн урок по родолюбие за учениците и техните родители от българското училище в Базел, Швейцария. Музейните експерти разказаха и представиха елементи от експозицията на музея, олицетворяващи някои от най-устойчивите и характерни за обредността в Средните Родопи културни традиции, като закичването с мартеници, обичаите по Великден, Гергьовден, Предой, Коледа, Сурвак.
В днешния си урок, започнал в 11.00 часа българско време, експертите от смолянския музей показаха на децата и специален кратък филм за „Широколъшките песяци“, които се събират всяка първа неделя на месец март и с техните кукерските игри олицетворяват прехода от зимата към пролетта, осигуряват здраве, плодородие и изобилие…
Подобна инициатива за общуване с деца на българи в чужбина се провежда за втори път от РИМ – Смолян. Първата беше онлайн работилницата за изработване на мартеници, заедно с деца от българското училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк.
Снимки: https://www.facebook.com/museum.smolyanПочти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..