Страхил Найденов е художник, който живее и работи в Плевен. Той създава уникални творби от камък или така наречената от него модулна мозайка. Новата му колекция, родена по време на пандемията от коронавирус, проследява неговите художествени търсения в областта на 3D и скулптурната мозайка. За целта авторът е използвал естествени камъни, минерали и керамика. Произведенията му са представени в изложбата „За маските и за хората", която бе открита на 16 март в столична галерия „Икар“.
Каменните творби на Страхил Найденов са хармонични, те излъчват спокойствие и радват почитателите на изкуството с позитивната им енергия и цветове. „Основата на изложбата ми са 14 мозаечни лица. От чисто любопитство започнах с първото лице, изпълнено в духа на кубизма, деформирано, изкривено в някакво състояние и тази идея ме заинтригува, хареса ми и от едно, лицата станаха 14. Реших, че това ще е основата на настоящата ми изложба", каза за БНР Страхил Найденов. Експозицията му ще може да бъде видяна до средата на месец април.
Съставил : Венета Николова
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..