Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дружеството на банатските българи отбелязва 55 години от своето създаване

Банатски българи с носии. Вторият от дясно наляво е Михаил Шипков
Снимка: личен архив на Гюро Лавров

На днешния ден преди 55 години се създава първото Дружество на банатските българи в България. Появата му дължим на ентусиазма и амбицията на наследника на българите от Винга Михаил Шипков, роден през 1919 г. в плевенското село Асеново.

Дружеството е учредено като „патриотична организация”, обединяваща банатските българи и техните потомци в София. Идеята е то да поддържа тесни връзки със земляческите групи из България, за да се съхранят традиционният бит и култура и банатското българско самосъзнание. След смъртта на Михаил Шипков през 1996 г., дейността на дружеството замира. През 2007 г. тя е подновена чрез регистрацията на ново дружество, приемник на старото. Начело застава Светлана Караджова, което води до постепенно обединяване на дейността на дружеството и зародилата се през 1998 г. концепция "Фалмис" – на първото печатно издание на банатските българи в България „ФАЛМИС-Uvec falim” (от католическия поздрав “Laudetur Jesus Christus!” – „Хвален да бъде Исус Христос!”, Falmis идва от съкращението на този поздрав)

През 2016 г. към дружеството се създава танцов състав "Фалмис". Той приобщава към банатския български фолклор потомците на банатските българи в столицата, но с радост приема и приятели и почитатели от близо и далеч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги и Мария са най-разпространените имена в България през 2024 година

Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ.   При новородените през изминалата година най-популярно за..

публикувано на 03.01.25 в 14:05

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - 33 брой

В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова;   За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..

публикувано на 03.01.25 в 13:12

Ако Google можеше да говори – от какво се вълнувахме през 2024 г.

През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..

публикувано на 03.01.25 в 11:00